Ehitus- ja tööstussektori kokkukuivamine on vähendanud tööõnnetuste arvu

Tööinspektsiooni 2009. aastat kokkuvõtvad numbrid näitavad olulist langust tööõnnetuste arvus ning suurt kasvu laekunud töövaidlusavalduste arvus.

Kui 2008. aasta lõpus sai kokku lugeda 4973 juhtunud tööõnnetust, siis eelmisel, 2009. aastal, toimus 2927 tööõnnetust ehk tervelt 28,1 % vähem. Oluliseks näitajaks on selles Tööinspektsiooni töövaldkonnas just langenud raskete tööõnnetuste arv, mida võrreldes 2008. aastaga juhtus 2009. aastal 594 ehk 353 võrra vähem (langus 37,3%). „Tootmismahud ja –intensiivsus on langenud eelkõige ehituses ja töötleva tööstuse tegevusalades, kus varasemalt on juhtunud enim tööõnnetusi. Ka kõige rohkem inimesi on töö kaotanud just mainitud valdkondades ja nende asjaolude tulemuseks ongi tööõnnetuste arvu langust,“ kommenteerib Tööinspektsiooni peaspetsialist-analüütik Krista Vaikmets.

2009. aasta oli töövaidluste poolest rekordiline - töövaidluskomisjonidele esitati 6371 avaldust, mis on 55% rohkem, kui 2008. aastal. „Selle põhjuseks on eelkõige majanduse kehv olukord, mis mõjutab otseselt ettevõtjate/tööandjate majandustegevust. Kui töö kipub väheseks jääma on tagajärg töötajate jaoks alati üks – tööd ei ole ja  töötasu ei maksta. Tööandjate jaoks tähendab see karmi otsust vähendada töötajate arvu, kuid sageli on olukord selleks hetkeks juba nii halb, et raha lõpparve maksmiseks ei ole. Nii ongi töötajad sunnitud pöörduma TVK-sse,“ selgitab Tööinspektsiooni töösuhete osakonna juhataja Niina Siitam töösuhetes eelmisel aastal maad võtnud keerulist olukorda.

6172 esitatud töövaidlusavaldustest esitati töötajate poolt ning sagedasemad nõuded olid töötamise ajal maksmata palga ning maksmata lõpparve kohta. Siitami sõnul on rahalised nõuded töövaidlustes teiste nõuetega võrreldes olnud alati arvukamad. „Töösuhetes on töötaja jaoks teatud tingimused olulisemad kui teised. Sinna  kuuluvad kindlasti töötasu ja töö sisu. Kui töötasu väheneb või selle maksmisega viivitatakse, mõjutab see oluliselt töötaja toimetulekut.“ kommenteerib ta esitatud nõuete sisu.

Tööinspektsiooni 2009. aasta aruannet näeb täismahus siin.

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara