Töötajate tervis muutub üha olulisemaks

Töökohal tervise edendamise tõhustamiseks Eestis on erinevate osapoolte koostöös valminud arengukava, kus on kirjas valdkonna kõige olulisemad tegevussuunad järgmiseks kolmeks aastaks.

Üle poole Eesti haiguskoormusest langeb tööealisele elanikkonnale, mis väljendub nii haiguse tõttu kaduma läinud töötundides, varases pensionilejäämises ja töövõimetuses kui ka tööealise elanikkonna kõrges suremuses. Rahvastiku vananemise ja tööealise elanikkonna osakaalu vähenemise tõttu muutub üha olulisemaks tööjõu suutlikkuse parandamine ning inimeste töövõime säilitamine kõrge eani.

Tervise Arengu Instituudi peaspetsialist Külli Luuki sõnul on töökohal tervise edendamise eesmärk tööealise elanikkonna tervise ja elukvaliteedi parandamine ja hoidmine tervist edendava töökeskkonna loomise kaudu.

„Oluline on tööandjaile teadvustada nende tähtsat osa töökeskkonna arendamisel, kuna nii füüsilisest kui ka psühhosotsiaalsest töökeskkonnast sõltuvad töötajate tervis ja heaolu ning neist pikas perspektiivis ettevõtte majandustulemused,“ ütles Luuk.

 Tööandjate seas läbiviidud uuring näitas, et nende huvi teemaga tegeleda on oluliselt kasvanud. Vastanutest koguni 90% soovib kaasatust tervist edendavatesse projektidesse. Peamised tegevused, mida hetkel läbi viiakse on sportimisvõimaluste toetamine, ohutute töövõtete ja ergonoomika juurutamine ning seadustest tulenevate kohustuste täitmine. Suurem huvi on veel tegeleda valdkondadega nagu olme ja hügieen, tervisekontrollid ja uimastite, eelkõige tubaka tarvitamise vähendamine. Riigilt ootavad tööandjad tuge erisoodustusmaksu kaotamise või vähendamise kaudu tervise edendamiselt. Kohalikelt omavalitsustelt oodatakse aga valgustuse ja liikumisradade tegemist ning kaasamist tervise-massiüritustesse.

„Töökoha tervisedenduse arengukava 2010-2013“ lähtub edasiste tegevuste kirjeldamisel kolmest peamisest osapoolest – töötaja, tööandja ja riik. Teemad, millega selle ala arengu kavandamisel ning teadlikkuse tõstmisel tegeletakse on elustiili küsimused, töökeskkonna kujundamine ja ühiskondliku suhtumise kujundamine. Arengukava määratlebki iga teemavaldkonna eesmärgid ja alam-eesmärgid ning annab tegevused nende eesmärkide saavutamiseks.

Hetkeolukorra kaardistamiseks ja arengukava koostamiseks kasutati uuringuid (küsitlus ligi 200 tööandjale jt), intervjuusid töökohal tervisedenduse arendamisega seotud spetsialistidega ja seminare-ajurünnakuid. Arengukava dokumendi koostas BDA Consulting koostöös Tervise Arengu Instituudiga, kes koordineerib Eestis töökohal tervise edendamisega seotud tegevusi.

Arengukavaga saab tutvuda SIIN.

Töökohal tervise edendamise valdkonnaga arendamisega seotud tegevusi Tervise Arengu Instituudis toetatakse Euroopa Sotsiaalfondi programmist „Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2010-2011.


 

 

Osale arutelus

  • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
    28%
    28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
    17%
    17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
    10%
    10%
  • Suvepäevi ei peeta
    45%
    45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara