Lembit Lump: energiatõhusus on kuumaks räägitud teema

Muidugi tasub mõistlikkuse piires energiakokkuhoiuga tegeleda. On teada, et energia ei lähe odavamaks, vaid saab minna ainult kallimaks. Aga ühel hetkel saabub tasakaalupunkt, mil energia kokkuhoiuks tehtav investeering on nii suur, et selle tasumispunkt kokkuhoiu näol on väga kaugel, räägib Lembit Lump.  

ASi Kodumaja juhatuse esimehe Lembit Lumpi sõnul on kõige värskem energiasäästu andev muudatus tema kodus paljudes välivalgustites, mis olemas on, pirnide välja vahetamine LED lampide vastu. "Viimaste hind on küll mitu korda kallim, aga nad annavad ligi kümnekordse energiasäästu ning samas kestavad tunduvalt kauem. On suur vahe, kas põleb 35vatine või 3vatine lamp, nii et see tundus mõistlik investeering," rääkis ta.
Lisades, et talle tundubki, et kui on võimalik saada 5-10% kokkuhoid, ei viitsita sellega tegeleda. Võit peab olema käegakatsutavam. Kui aga kokkuhoid on juba kümnekordne ning elukeskkond seetõttu eriti ei halvene, ollakse valmis muudatusi tegema.

"Meie toodangu tõttu oleme energiakokkuhoiu teemadega tihedalt seotud. Elamispindade puhul pole energiatemaatika seotud vaid sellega, kui palju on konkreetses elamises tarvis kütta ja valgustada. Energiatõhususest rääkides algab kõik sellest, kuidas on korter projekteeritud ja milliseid materjale kasutatud ning millised on üleüldised riigis valitsevad ehitusnõuded ja -tavad," rääkis ta. Eestis pööratakse hoonete energiatõhususele veel tunduvalt vähem tähelepanu kui Soomes, Rootsis, Taanis ja Norras, kus samuti tegutsetakse. Küll rohkem kui Nõukogude Liidu ajal, mis on Lumpi sõnul iseenesest juba edasiminek, aga siiski vähe. "Protsess on alles arenemisjärgus. Ühelt poolt on tegu üsna madalate kehtestatud reeglitega, aga teisalt on mõne erandliku aspekti puhul reeglite kehtestamisel vint üle keeratud, asi liiga keeruliseks aetud."
Lump lisab, et odavalt püütakse ehitada igal pool, keegi ei taha üleliia kallilt ehitada. "See ei ole ainult Eestis nii. Samas meie firma pöörab energiatõhususele suurt tähelepanu, see pole mitte ainult kasulik, vaid see on täna ka poupulaarne argument, see on kuumaks räägitud teema."

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara