PUHKUS: Elamus Järvamaa allikaretkelt

Üks suuremaid looduselamusi pakkuv kant on Järvamaal Endla looduskaitsealal paiknev Norra-Oostriku allikapiirkond, kuhu kuuluvad Eesti kõige sügavamad ja veerohkemad allikad.

Loogiline alguspunkt Norra allikatega tutvumiseks on otse Norra-Jõeküla tee ääres asuv Norra mõis, mille vahetus naabruses paikneb poolehektarine veekogu - Norra allikajärv. Allikajärv on värvideküllane ja kaunis, sellele annavad kõrvuti tooni rohelised vetikad ning allikate türkiisjas värv järve põhjas paikades, kust vesi vaikselt pulbitsedes välja keerleb.

Kunagi on allikajärvest välja voolanud jõeke olnud nii veerohke, et see on tööd andnud vesiveskile. Praeguseks on voolu hulk tehtud maaparandustööde tõttu aga tublisti langenud. Kunagine veemaht 36 liitrit sekundis ning veski olemasolu on unustusse vajumas, kuid allikajärv näeb üsna muljetavaldav välja ka praegu.

Suuri allikaid leiab 30

Kohalikust loodusest saab kiire ülevaate, kui kõndida läbi poolteisekilomeetrine allikajärve kaldalt algav matkarada, siis on aeg suunduda juba järgmisi allikaid otsima.

Suuri allikaid on Endla looduskaitsealal üle kolmekümne, lisaks neile leidub veel hulgaliselt väiksemaid. Järgmine otse tee äärde jääv allikarühm on Oostriku allikad, mis paiknevad kahel pool Norra-Jõeküla teed.

Ühel pool on mitme tõusuallikaga Oostriku allikajärv ning teisel pool Valtri kaev, mille tekkest räägib rahvajutt, et tee allikale avasid kunagi mõisniku palgatud kraavikaevajad. Kui teetööde käigus maa-alused veesooned läbi raiuti, pursanud vesi puude latvadeni ning ujutanud ümberkaudsed piirkonnad üle.

Selle vahejuhtumi käigus uppunud üks mees, kelle järgi allikas endale nime saigi. Allika tekkelugu on tõenäoline, sest tegemist on sedasorti piirkonnaga, kus põhjavesi ennast tõepoolest nii tugevalt maapinnale pressib, et uus allikas võib sündida ka praegu, kus iganes kopp maasse lüüa.

Eesti sügavaim allikas

Looduslikult väga kaunis veekogu on Oostriku allikas. Vesi selles on külm, karge ja imepuhas. Parema ligipääsetavuse huvides on allikajärve servale ehitatud platvorm, millelt on hea vaadelda allikavete pulbitsemist veekogu põhjas.

Metsanurga allikad Oostriku jõel jäävad tee äärest kilomeetri jagu kõrvale. Seal on allikaid õige tihedalt koos - 13 allikast koosnev rühm mahub 500 meetri pikkusele jõelõigule. Allikajärvekesed on lehtri- või liuasarnased, läbimõõduga 5-20 m ning sügavusega 0,2-2,5 m.

Looduseimesid jagub piirkonda veel palju. Üks omapärasemaid allikaid on Sopa allikas, mida oma 4,8 meetriga peetakse Eesti kõige sügavamaks. Puhtaveelisele allikale on nime andnud kunagine Sopa talu ning vastupidiselt nimest tekkinud eelarvamusele on sellegi allika vesi väga puhas ning läbipaistev.

Keeriseid ja keemist veesilma põhjas sügavuse tõttu näha ei ole, kuid efektne näeb allikas välja sellegipoolest. Läbi roheka vee turritavad allikaseintest välja vanad palgijupid ning kuna allikas asub sünge metsa varjus, siis mõjub piirkond lausa müstilisena.

Matk vaikuse allikale

Purskav allikas, mis asub mõned kilomeetrid teed mööda edasi, purskab tõepoolest. See on nagu pideva toitega looduslik purskkaev, mille vesi hüppab maa seest umbes põlvekõrgusele ning voolab siis vulisedes ojasängi mööda minema.

Ehk kõige efektsem kõigist piirkonnas nähtavatest allikatest on Vilbaste allikarühm, kuhu saab matkarada pidi, mis möödub ka Võlingi ojale alguse andvast Võlingi allikast. Kahte allikarühma ühendab 600 meetri pikkune laudtee. Vilbaste allikas on koht, kus vaikus ja hingerahu on käega katsuda.

TAUST
Norra allikad
- Järvamaal Koeru vallas Endla looduskaitseala lääneosas paikneva Norra-Oostriku allikapiirkonna juurde pääseb Norra-Jõeküla teelt. Allikani viivatele radadele osutavad viidad.
- Otse Norra-Jõeküla tee ääres on Valtri kaev ja Oostriku allikad, Metsanurga allikateni on teelt 1,3 km, Sopa allikani on teelt 450 m, Võlingi allikani on teelt 500 m, Võlingi allikalt Vilbaste allikateni on piki Võlingi oja laudteed mööda 600 m, Purskava allikani on Norra-Jõeküla teelt mööda Kirikumäe sihti 700 m.
I- nfotahvlid on Oostriku Suurallika juures ja Võlingi puisniidul.
www.endlakaitseala.ee

TASUB TEADA
- Norra allikad alustavad Pandivere kõrgustikult
- Norra-Oostriku allikate vesi pärineb Pandivere kõrgustiku aladelt, mille keskosas suuremad alalised vooluveekogud puuduvad.
- Norra-Oostriku allikad moodustavad mitmetest allikatest koosnevaid rühmi, need on Eesti veerohkeimad allikad. Allikatest algavad jõed ja ojad viivad oma vee Põltsamaa jõkke.
- Piirkonna olulisemad allikad on Norra, Oostriku ja Vilbaste allikad, suurim on kolmeteiskümne allikaga Metsanurga allikaala.
- Norra mõisa läheduses asub 1,5 kilomeetri pikkune vääriselupaikade matkarada.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara