Euroopa paneb oma pangad proovile

Kõik Eestis tegutsevad suured Rootsi pangad on Euroopa pankade nimekirjas, mis peavad läbi mängima kriisistsenaariumi, tõestamaks oma vastupidavust võimalikele šokkidele.

Testi eesmärk on taastada turgude usaldus Euroopa pankade vastu, mille tervise on küsimärgi alla seadnud Euroopa nn perifeeriariikide võlakriis.

Kriitikute sõnul on Euroopa testide tingimused senise info põhjal liiga leebed.

Nii Swedbank, SEB, Nordea kui ka Rootsi pankadest veel ka Svenska Handelsbanken on Euroopa pangandusjärelevalve komitee CEBS sel nädalal avalikustatud nimekirjas. Kokku on selles 91 panka - teiste seas Hispaania ja Saksamaa regionaalsed pangad, kus turud kahtlustavad tõsiseid probleeme.

Uus langus ja uued pinged
Must stsenaarium tähendaks olukorda, kus Euroopa majandus läheb uuesti langusesse, jäädes 3 protsendipunkti võrra alla Euroopa Komisjoni prognoosile, ning kus võlakirjaturul tekivad taas sarnased pinged, mis viisid mai algul 750 miljardi euro suuruse kriisipaketi loomiseni.

Pankade probleemidest on märku andnud nii suur huvi Euroopa Keskpanga erakorraliste likviidsuslaenude vastu, kommertspankade raha parkimine Euroopa Keskpanka kui ka rahaturu intressimäärade kasv. Viimast ei tule siiski tõlgendada rahapoliitilise signaalina, ütles eile Euroopa Keskpanga juht Jean Claude Trichet. See on pankade valik, vajadusel on neil jätkuvalt võimalus keskpangast piiramatult laenu saada, kinnitas ta.

Pankade koormustestid peaksid olema usaldusväärsed, piisavalt informatiivsed ning kohe teada andma ka lahenduse, mis saab siis, kui mõni pank testi ei läbi. Vastasel juhul võivad testid olukorra hullemaks ajada, hoiatavad analüütikud.

Trichet jättis eile vastamata küsimusele, kas vajadusel võiks käiku minna maikuus IMFiga kahasse loodud ELi kriisiabi fond. Küll aga soovitas ta pankadel kasutada kõiki võimalusi kapitalibaasi tugevdamiseks, sealhulgas riiklike tugiprogrammide pakutavat, et katsumusteks valmis olla.

Testide leebus kriitika all
Juba kostub nurinat, et võimalike kahjude osas, mis pankadele võivad osaks langeda seoses Euroopa riikide võlakirjadega, on testi tingimused liiga leebed.

Informeeritud allikate sõnul tuleb testides arvestada võimalusega, et Kreeka võlakirjade väärtusest tuleb maha kanda 17% ning Hispaania võlakirjade väärtusest 3%. Turg rehkendab aga, et Kreeka võlakirjadesse paigutatud rahast riskivad investorid kaotada enam kui kolm korda suurema summa ehk 60%.

"See ei ole stressitest," ütles agentuurile Bloomberg Londoni Evolution Securitiesi analüütik Jaap Meijer. "See on võlakirjade praegune väärtus." Trichet soovitas kriitikaga oodata 23. juulini, mil testide tulemused avalikustatakse.

"Euroopat ei maksa alahinnata ega liiga pessimistlik olla," ütles Trichet, pidades silmas nii piirkonna majandusnäitajad, ELi instantside võimet teha raskeid otsuseid kui ka eurooplaste meisterlikkust jalgpalliväljakul.

TASUB TEADA
Euroopa Liit plaanib avalikustada 91 panga (65% Euroopa pangandussektorist) koormustesti tulemused.
Koormustest kaalub muu hulgas võimalikke ohte investeeringutest Euroopa riikide võlakirjadesse, ehkki suurte kahjumitega on riskantne rehkendada - Euroopa liidrid on korduvalt kinnitanud, et ükski euroala riik võlakohustusi täitmata ei jäta.
2009. a lõpu seisuga olid Euroopa riikide pangad laenanud Kreekale, Itaaliale, Portugalile ja Hispaaniale kokku 2,29 triljonit dollarit.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara