Puhkus: Metsamuuseum teeb metsaga tuttavamaks

Metsamuuseumi ekspositsioon pakub vaatamiseks kõike, mis metsaga seondub. Sealt saab ülevaate nii kohalikust looma- kui ka taimeriigist, samuti paremini aimu inimese ja looduse suhetest.

Metsamuuseum asub muljetavaldavalt majesteetlikus paigas - otse Sagadi mõisa peahoone kõrval. Heas korras muuseumihoone vanas kaarvõlvidega tõllakuuris näeb juba väljastpoolt vaadates uhke välja. Hea mulje säilib ka seespool - ekspositsioon on üles ehitatud piisavalt atraktiivsena, et külastajas lähemaks tutvumiseks huvi äratada.

Äsja on püsiekspositsiooni uuendatud ning praegu kannab näitus koondnimetust "Mets toidab". "Eelmine näitus keskendus puuliikidele ja puidukasutusele. Uues ekspositsioonis on lisaks püütud näidata kõike, mida puud inimesele pakkuda saavad ja mida inimene metsas teha saab," rääkis Sagadi metsakeskuse juhataja Krista Keedus.

Vaatamist loomatopistest mootorsaagideni
Kohe muuseumi uksest sisse astudes püüavad pilku loomatopised. Üsna lähestikku on väljas Eesti kõige väiksem kiskja ehk nirk ja Eesti kõige suurem kiskja karu.

Topistest edasi tõmbab tähelepanu mootorsaagide kogu alates õige vanadest kuni kõige kaasaegsemateni. Vaatamiseks on välja pandud ka teisi metsamajandusega seotud tööriistu ning -vahendeid, samuti näidised puidutööstuse produktidest - erinevad puitplaadid ning vineerid.

"Saed ja tööriistad on ehk rohkem meestele huvitavad vaadata. Naistele võiks huvi pakkuda see osa ekspositsioonist, mis näitab, mida metsast korjata tasuks ja mida sellest teha annab," arvas Keedus.

Lastele - tegutse, vaata, katsu ja õpi
Lastele teevad näitusekülastamise toredaks mitmed tegevused. Näiteks saab mängida äraarvamismängu lõhnapurkide ja kompimiskottidega. Eesmärk on tuvastada purkide ja kottide sisu, milleks on kas käbid, marjad, maitsetaimed vmt.

Kuna objekte näha ei saa, siis tuleb koti või purgi sisu ära arvata nuusutades või riidest kotikesi kätega kombates. Veel üks tore tegevus on esmalt oletada ning siis ise järele mõõta, millise läbimõõduga on üks või teine muuseumiruumidesse toodud maast laeni ulatuvatest puutüvedest.

Tasulisi hooneid on mõisaterritooriumil kaks. Sama piletiga saab nii metsamuuseumisse kui ka härrastemajja. Vana mõisa riideait, mis on sisustatud mõisaajalooliste käsitöövahendite, käsitööpinkide jm esemetega, on külastajatele avatud tasuta. Tasuta võib jalutada ka dendropargis ning õppida puuliike selleks paigaldatud siltidelt. Kellel isu midagi veelgi rohkem teha, võib osaleda eelneval kokkuleppel looduskooli tasulistes programmides.

Paaritunnine programm passib ka seminariks
"Meil on kokku pandud terve ports vaba aja programme, mida kasutavad peamiselt meie seminarikliendid. Samas miinimumpiiri me osavõtjate arvule seadnud ei ole. Hind arvestatakse grupi pealt. Programmide kestus on umbkaudu poolteist kuni kaks tundi ning sisu meelelahutuslik ning hariv," valgustas Keedus.

Kõige uuem programm, mida pole veel kirjas isegi Sagadi mõisa kodulehel, on Sagadi mõisa maastikumäng, mis sisaldab endas erinevaid tegevusülesandeid nii metsamuuseumis, dendropargis, looduskoolis ja härrastemajas kui ka mõisa viinakeldris, kus samuti ootavad osalejaid tegevused ja küsimused. Kohe peaks valmima ka tööleht, mis mõeldud väikestele seltskondadele või peredele.

Puupäevad tulevad
Parim aeg Sagadi metsakeskusega tutvumiseks on puupäevad.

Tänavu toimuvad Sagadis samaaegselt puupäevadega eesti raskeveo hobuste päevad, mis võiksid külastajatele lisahuvi pakkuda. Samuti on puupäevad ise uhkemad kui varasematel aastatel. "Sel aastal on tegevuspunkte ja juhendajaid veel rohkem kui varem.

On puunikerdamist, halgude lõhkumist, orienteerumismänge, meisterdamist ja käsitöötegemist. Poistele võiks meeldida suur puidust tehtud autode ja mootorrataste näitus," rääkis Keedus. Toimub matk looduskoolis, otsimismängud härrastemajas, metsamuuseumis ja parkides, hobusõit ning tutvumine metsast leitavate ravimtaimedega.

 

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara