2050 aastal elab Eestis ligi 1,2 miljonit inimest

Eesti Inimvara Raporti (IVAR) hinnangul elab aastaks 2050 Eestis hinnanguliselt 100 000 inimest praegusest vähem.

„Rahvastikuprotsesse vaadates pole numbrid meile mitte meelepärased, sellised, nagu me tahaks neid näha,“ tõdes täna seminaril „Eesti Inimvara Raport (IVAR): võtmeprobleemid ja lahendused 2010“ esinenud Garri Raagma. „Reaalne on rahvastiku vähenemine umbes 100 000 võrra aastaks 2050 - põhjuseks liiga väike sündivus, liiga varajane suremus ja  negatiivne väljarändesaldo.“

Garri Raagmaa sõnul viib negatiivne iive elanikkonna vananemiseni: „Praegu on meil pensionäri kohta neli töötegijat, 20 aasta pärast on neid vaid kaks.“ Varajane suremus on suuremaks probleemiks Eesti meeste seas, kokkuvõttes kaotame õnnetuste kaudu kolm korda nii palju inimesi kui Euroopas keskmiselt. Viimase kümne aasta hinnangul rändab Eestist välja aastas umbes 2000 inimest.

Garri Raagmaa hinnangul on Eesti rahvastiku vähenemise tasakaalustamiseks võimalik ressurss olemas üle maailma elavas 130 000 kaasmaalases, neist 40 000 on välja rännanud viimastel aastatel.

„Me peame leppima sellega, et elanikkond vananeb, ning ette valmistama oma ümberõppesüsteemi ja sotsiaalkindlustuse süsteemi,“ viitas Garri Raagma vajadusele vanemaealiste suuremaks kaasamiseks tööjõuturul. „Samuti on jäänud suures tuhinas kõrvale grupp inimesi, kes elavad suurtest linnadest eemal, ääremaalisteks aladeks hinnatud piirkondades. Eesti ja Läti on Euroopas kõige suurema regionaalse erinevusega kohad - ometigi on seal suur ressurss“.

Samuti pole IVARi toimetaja sõnul Eestis vajalikul määral rakendatud mitte-eestlased, kes moodustavad kolmandiku riigi elanikkonnast. „Vene noored tahavad rohkem Eestist välja liikuda. Me laseme nad ära ja kui 20 aasta pärast on vaja palju tööjõudu, siis meil neid inimesi pole.“

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara