KUIDAS valmistuda, et euro elu segi ei lööks?

Lisaks kindlustundele toob uuel aastal kehtima hakkav euro muutusi nii eraisikute kui ka ettevõtjate ellu. Kuna üleminekukurss sai möödunud nädalal selgeks, saab vajalikud muudatused nüüd lõpule viia.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhi Siim Raie sõnul on ettevõtjate murekohaks kahenädalane paralleelvaluutade kasutamise periood jaanuari alguses ning väike-keskmise suurusega firmade juhtide võimalik vähene informeeritus euroteemal.

"Ei maksa alahinnata inimeste uudishimu uue raha vastu," selgitas Raie. "Paralleelrahade kasutamisel on 1. jaanuar on küll laupäev ja 2. jaanuar pühapäev, kuid näiteks Slovakkia kogemus näitas, et inimeste huvi on uue vastu suur ja viie päeva jooksul vahetati seal 80 protsenti rahast. Näiteks soovitakse kroonidega makstes tikutoos osta, nõudes tagasi eurosid."

Ettevõtjatele valmistavad uuele valuutale üleminekul Raie sõnul peavalu peamiselt tehnilised küsimused, mis üleminekukursi kinnitamisega vastused saavad.

"Mure on pigem nende ettevõtete pärast, kes ei kuulu ei kaubanduskotta ega mõnda teise erialaühendusse ega ole ka omavahel tihedalt seotud," kommenteeris Raie Eesti ettevõtjate valmisolekut eurole üleminekuks.

Lisaks tahaks Raie väike- ja keskmise suuruse firmade juhtidele südamele panna, et juhid ise euroteemaga end kurssi viiks.

Rahateemat ei tohiks vaid raamatupidaja õlule panna, sest raamatupidaja puutub küll kokku firma rahavoogudega, ent tihti näiteks kliendiga tal kontakti ei ole.

Osa valmisolekust moodustavad ka riigi IT-süsteemide valmisolek ja töötamine, mis sujub rahandusministeeriumi kantsleri Tea Varraku sõnul plaanipäraselt.

"1. juuli seisuga olid valitsusasutuste infosüsteemid valmis kolme erandiga: maksu- ja tolliameti, siseministeeriumi ning sotsiaalkindlustusameti IT-süsteemid peavad olema valmis 1. novembriks," täpsustas Varrak.

Olulised kuupäevad
II poolaasta 2010
pangaliit korraldab koos pankadega kroonimüntide kokkukogumise kampaania.

10 päeva enne aastavahetust
maksuhaldur maksuvõla ajatamise graafikuid enam ei väljasta.

01.01.2011
päev ehk Eesti eurole ülemineku päev. Konventeeritakse pangakontodel olevad summad ja alustatakse kroonide vahetamist eurodeks.

01.-15.01.2011
kahenädalane paralleelkäibe aeg -kroon ja euro on sularahas kauplustes võrdsed maksevahendid, maksta saab nii eurodes kui ka kroonides, vahetusraha tuleb tagasi anda eurodes.

kuni juuni lõpp
ehk 6 kuu jooksul europäevast vahetavad krediidiasutused sularahakroone eurodeks teenustasuta. Juuni lõpuni peab hindu kahes vääringus kuvama.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara