Kroonid hävitatakse kahe aasta jooksul

Pärast euro tulekut hävitatakse käibelt kaduvad Eesti kroonid ja sendid kahe aasta jooksul.

Eesti Panga sularaha- ja turvaosakonna juhataja Rait Roosve ütles ERR-i raadiouudistele, et pärast 1. jaanuari kogutakse Eesti kroonid ja sendid kokku ning tuuakse keskpanka.

"Pangatähed me kontrollime üle ja pärast seda hävitame Eesti Pangas. On olemas vastav masin, mis lõikab pangatähed peenikesteks tükkideks," märkis Roosve.

Müntidega on asi mõnevõrra keerulisem. "Mündid kaaluvad palju ja neid on ringluses hästi palju. Aga põhimõtteliselt on skeem samasugune - me kogume nad Eesti territooriumil kokku, loeme üle, deformeerime nad erilisest valtsaparaadist läbi lastes ja pärast seda rahvusvahelise enampakkumise läbi müüme need maha," selgitas Roosve ja lisas, et väga suure tõenäosusega valmistatakse neist ka tulevikus münte.

Kuigi pangatähtedest järele jääv praht on orgaaniline ning kõduneks looduses, kasutatakse seda soojatootmisel ehk põletatakse ära.

Roosve sõnul on praegu sularaha ringluses 9,4 miljardi krooni väärtuses ja sellest umbes 98% on pangatähed. "Pangatähtedest enamik tuleb tagasi arvestades nende väärtust. Müntide hajuvus on suurem ja tagasituleku protsent selle võrra väiksem. Müntide puhul me rehkendame umbes 500-600 tonni müntidega, mis tuleb üle lugeda ja deformeerida. Pangatähtede puhul on tegemist kümnete miljonite pangatähtedega," rääkis ta.

"Oleme planeerinud raha ülelugemise ja hävitamise perioodiks maksimaalselt kaks aastat, sest muud tööd tuleb ju ka teha. Väga suur töö on," märkis Roosve.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara