Puhkepäev: minimalismist abstraktsioonideni

Tartu Kunstimuuseumi viltuse maja ruumides saab suveperioodil tutvuda värskelt Tartu Ülikooli maaliosakonna lõpetanud noorte kunstnike töödega.

Paljude näitusel eksponeeritud tööde juhendajaks on olnud Jaan Elken. Mõnel juhul on see osutunud heaks valikuks, kuid mõnel juhul on õpilased ehk liigagi oma õpetaja nägu. Kõik Elkeni järeltulijad, olgu nad siis rohkem või vähem oma juhendaja mõju all, on aga potentsiaalikad noored maalijad.

Laura Põld, kes lõpetas magistrikraadiga, esitab näitusel kaheosalise installatsiooni videost "Varjud" ja maalist "Saal". Põld otsib enda sõnul ainesena argiseid, staatilisi ja väheütlevaid kujundeid. Ta taotleb kainust ja lakoonilisust, kasutades lisatähendustest puhtaks roogitud kujundeid. Ent niipea, kui need kujundid maalile või videosse jõuavad, omandavad nad sümboli staatuse.

Kuivõrd argine on kinosaali vaade? Kuigi Põld on valinud vaate just saali publikuosale, mis peaks olema tähenduslikult süütum kui ekraanilavavaade, tekitavad tühjad toolideread metafüüsilisi tundmusi puudumisest, igavikust ja seisma jäänud ajast.

Aleksander Rostov on oma lõputööna kujundanud terve ruumi, kirgliku nihilisti väikese kambri. Kuigi teema pole midagi üllatavat, vaat et isegi mõneti oodatud, siis tuleb tunnustada noore kunstniku oskust luua väga konkreetse õhkkonnaga installatiivne keskkond. Viimase eeskujulik väljund on ka tõestuseks, et teostekomplekt kujutab endast põhjaliku eeltöö lõpp-produkti ja nihilismi teema pole käsitluse alla võetud lihtsalt nooruse äärmuslikust trotsist.

Kui Põllu töid iseloomustas tummfilmilik minimalism, siis Rostov on kirglikult barokne. Ent see pole väsitav detailirohkus ega pealiskaudne kergus. Rostov, kodanikunimega Sander Taal, on andekas tüpaažitabaja. Karikatuursed, kondised, omaenda õõvast kõveraksväändunud tegelased maalidel on justkui 20. sajandivahetuse Pariisi või Peterburi linnaromaani kiibitsevad tegelased. Rostovi installatsiooni võtmeks on Emil Cioranile, eelmise sajandi ühele olulisimale pessimistile pühendatud altar.

Mainimistväärivaid töid on veelgi, näiteks Mihkel Maripuu neopopi võtmes vastulöök hukkuvale hiliskapitalistlikule ideoloogiale. Lõpetuseks on aga kosutav märkida, et Tartu noore maali üldtase on hea ning ootusärevust tekitav.

Näitus
Tartu Ülikooli maaliosakonna lõputööd

Tartu Kunstimuuseum,
Raekoja plats 18, Tartu
Näitus jääb avatuks kuni 22. augustini

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara