Puhkepäev: "Tõe ja õiguse" Mari tuleb varjust välja

Suvelavastus "Vargamäe varjus" võtab lähema vaatluse alla Mari elukäigu, mis Tammsaare romaanides ning nende põhjal tehtud lavastustes seni tagaplaanile on jäänud.

Etenduse autor ning lavastaja Urmas Lennuk on kirjutanud üheks kompaktseks looks Mariga seotud seigad, mis on kokku nopitud "Tõe ja õiguse" esimese kolme osa pealt.

"Impulsi sain "Tõe ja õiguse" I ja III osast. Väike tõuge on ka teisest osast. Teksti autorina on mul väga raske enda tööle hinnangut anda - on see originaalnäidend või Tammsaare teose dramatiseering?" mõtiskles Lennuk.

Sisse on võetud Mari elukäik, tema saatus ja valikud. Välja on jäetud kõik sellesse otseselt mittepuutuv. "Tammsaare jaoks on Mari kogu aeg kõrvaltegelase rollis olnud, naistega pole Tammsaare kirjanduses üldse väga sina peale saanud. Meie püüame seda Tammsaare jaoks ebaolulist seika täiendada," ütles Lennuk.

Mari minarolli kaudu saab töö ja elu Vargamäel uue vaatenurga. Samuti asetuvad erinevad inimsuhted uude valgusesse.

"Tegeleme sellega, kuidas standardarusaamad Pearust, Jussist ja Marist inimliku külje pealt võiks paista," teavitas Lennuk. Kuna fookuses on Mari elu ja suhted meestega, siis on "Vargamäe varjus" kindlasti lugu armastusest.

""Tões ja õiguses" oli Krõõt tõstetud pjedestaalile. Kui Krõõt muudkui kannatas ja kannatas, siis Mari oli see, kes pidi valikuid tegema. Temal oli raskem elu. Kui aga päris siiras olla, siis pean tunnistama, et kandideeriksin oma isiklikes edetabelites ilmselt maailma kõige lollima inimese tiitlile, kui ütleksin kahe sõnaga - Mari on selline. Või selline. Ja Mari tegelast kehastav Ülle Lichtfeldt saadaks mu tõenäoliselt põrgu. Aga meil on olemas omad jõujooned, mida mööda me liigume," mõtiskles Lennuk Mari rollilahenduse üle.

Näidendi tekst dialoogina ei pärine otseselt Tammsaarelt, aga tõlgendab tema tegelasi ja tema loodud sündmusi nõnda nagu "Vargamäe varjus" autor leidis vajaliku olevat. "Etenduse keel iseenesest on üks võimalik teatrikeel, mis on sündinud loominguliste inimeste koostöös," ütles Lennuk.

Tammsaare loomingu põhjal on Lennuk varem kirjutanud kaks dramatiseeringut - esimene neist oli "Vargamäe kuningriik", mis valmis lavastaja Jaanus Rohumaa ning Rakvere Teatri ja Pärnu "Endla" ühistööna. Teine oli Tallinna Linnateatri projekt "Wargamäe Wabariik", mille lavastas Elmo Nüganen.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara