Puhkepäev: mustvalged perekonna pained 

Tallinnas Draakoni galeriis on avatud noore graafiku Jaanika Oki näitus “Pedandi triumf? Olemasolu”, mis avab ukse kunstniku pereellu.

Okk, kes muu hulgas töötab kunstiakadeemias õppejõuna, avab oma näitusel vaatajale ukse intiimsesse perekondlike suhete maailma.
Jaanika Okk pole kaugeltki ainus, kes on oma aineseks mõne pereliikme võtnud. Võtkem kas või kõige tuntum, Marko Mäetamme.
Oki lähenemisnurk on aga muidugi erinev Mäetamme omast. Tema tööde peategelaseks on ratastooli naelutatud ja vaimuhaigusest puretud vanaema.
Kuid see lugu ei ole vanaemast, vaid tema eest hoolitseva lapselapse ängistusest. “Lamamisest sinised jalad, mähkmed, pudrujääkide ja keefiriniredega särk, ühest suupoolest väljatilkuv ila, väsinud silmad ja värvist välja kasvanud juuksed. Üritan leida ühist keelt inimvarega,” nii kirjeldab Jaanika Okk oma perekonna tragöödiat.

Elu, mis värvidesse panduna oleks liiga sünge
Mismoodi taluda ühelt poolt pinget ja rusutust ning teisalt jõuetust ja teadmist, et olukord ei parane enam kunagi? Et elust ja lähedastest kaugenenud kalli inimesega on raske kontakti luua ja aru saada, mida ja kui palju ta üldse mõistab.
Okk ütleb, et vanaema juurde minnes lülitab ta oma aju mustvalgele režiimile, sest värvid oleksid liialt sünged. Ka Oki segatehnikas valminud graafilised lehed on seetõttu mustvalgetes toonides.
Justkui kummitusena paistab nende taustalt ratastooli kuju ja aeg-ajalt ilmub pildile ka vahel selgemate, vahel täiesti tummade silmadega vana naine.
Ängi kõrval on tunda armastust
Kogetud ängistuse väljaelamine oma loomingus on kunstnikule tihtipeale kui enesepuhastus.
Enda sisse kogunenud raske ladestuse kanaliseerimine ohutusse väljundisse on psühholoogide üldlevinud soovitus.
Jaanika Oki tööd ei kujuta siiski selgelt tajutavat painet. Ta looritab hägusad motiivid halli udusse. Ta ei laota oma emotsioone avalikult lauale, vaid laseb neil aeglaselt, märkamatult paberilt näitusesaali imbuda.
Ängi ja rusutuse kõrval ei puudu ka Oki töödest perekonnasuhete kõige olulisem külg – armastus. Kuigi armastus ei ole näituse põhikomponent, saab üsna pea selgeks, et nähtamatu allhoovusena muudab see Oki teosed vähem rõhutuks ja mitmetasandiliseks.

Jaanika Okk
“Pedandi triumf? Olemasolu”
Draakoni galerii, Pikk 18, Tallinn
Näitus jääb avatuks kuni 7. augustini.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara