Puhkepäev: uni pole kunagi enam endine

Suve üks oodatumatest filmidest – “Algus” – ühendab osavalt ulme ja intelligentse märuli.

Batmani triloogia viimase kahe osaga tuntuks saanud ja kultusliku aura pälvinud Christopher Nolani kirjutatud ja lavastatud film toob žanrisse midagi värsket. Üle pika aja ei ole märul kas koomiksil põhinev või lihtsalt asjatu pidemete tühjakslaskmine.

Enamiku ajast unes kulgev teos räägib loo tööstusspionaažist, kus ideed kaovad magades – ohvriga jagavad tema teadmata und palgatud spioonid, kes saladused päevavalgele toovad.
Peaosa mängiv Leonardo DiCaprio kehastab vilunud kurjategijat, kes varastab väärtuslikke saladusi alateadvusest magamise ajal, mil inimese meeled on kõige haavatavamad. Tööalal on ta oskuste tõttu hinnatud, samas jäi ta töö pärast ilma oma lähedastest ning on kodumaal tagaotsitav. Järjekordne töö aga võib talle lunastuse tuua – selleks peab ta oma meeskonnaga mitte idee varastama, vaid selle pähe istutama.
Tegelased peavad laskuma ohtlikku sügavikku inimese alateadvuses ehk kolme une sügavusele (unenägu unenäos), et lubatu teoks teha. Tulemus on omamoodi sürrealistlik, nagu unedes asjad ikka – toad pöörlevad, Pariisi tänavad voltuvad pooleks jne. Päris ideaalist lahutab filmi siiski kaks pisikest detaili – kohati, eriti viimases kolmandikus, jääb mulje autori ülemõtlemisest ja seetõttu kipub film venima. Teiseks mõehk pähe tungivate võõraste eest kaitsjad inimese unes. Turvameestest kaitsjad tähendasid igavat püssipaugutamist ja juba nähtud-olnud kähmlemist.

Samas varjutab seda kõik hea – stsenaarium, mis on piisavalt segane ja samas nii selge, et aeg ja koht stsenaariumi keerukuse tõttu sassi ei lähe; kaameratöö; kriipiv ja luudeni trügiv mitte muusika, aga kraapimine. Näitlejad eesotsas DiCaprioga pakuvad kena ansambli. Juba filmi treiler on omaette taies.
Pärast filmielamusest kergelt oimetuna saalist välja libisedes mõtled, et seda ei saa tükk aega peast. Ja see on kompliment.

HINNANG

“Algus”
“Inception”
kinodes alates 23. juulist
10 punkti

Osale arutelus

 • Rivo Sarapik, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara