Tarbijate kindlustunne augustis paranes

EKI tarbijabaromeetri andmetel oli tarbijate kindlustunde indikaator augustis –1 ja võrreldes juuliga kindlustunne paranes.

Indikaator tõusis 2 punkti võrra, teatas Eesti Konjunktuuriinstituut  (EKI). Neljast tarbija kindlustunde indikaatori komponendist (pere majanduslik olukord, Eesti majanduslik olukord, tööpuudus ja säästmine järgneval 12 kuul) paranes augustis hinnang nii oma pere kui ka riigi majandusolukorra muutumisele järgneva 12 kuu jooksul ja säästuprognoos. Tööpuuduse osas hakkab ilmselt mõju avaldama lähenev sügis-talvine sessioon ja ootused kuuga natuke halvenesid.
Inimeste ootused Eesti majandusolukorra muutumisele järgneva 12 kuu jooksul olid augustis paremad kui juulis (paranemine 2 punkti). Riigi majandusolukorra paranemist järgneva 12 kuu jooksul ootas 43% küsitletutest, sama olukorra püsimist 25%, olukorra halvenemist kartis 24% vastanutest.

Paranesid ka ootused oma pere majandusolukorra muutuste suhtes (järgneva 12 kuu jooksul) (saldo juulis –4, augustis -2).
Olukorra parenemine tööturul võib elanike hinnangul järgneva 12 kuu jooksul aeglustuda (saldo juulis –10, augustis -9), kuid võrreldes eelmise aastaga on olukord tööturul palju lootustandvam. Kui eelmise aasta augustis arvas 60% vastanutest, et tööpuudus järgneva 12 kuu jooksul kasvab ja 8% ootas selle vähenemist, siis nüüd oli tööpuuduse kasvu prognoosijaid 20% ja tööpuuduse vähenemist ennustas 39% vastanutest.
Perede rahaline olukord augustis võrreldes eelnevate kuudega oluliselt ei muutunud. 39% peredest suudab säästa, 49% tuleb ots-otsaga välja ning 11% elab vanadest säästudest või on krooniliselt võlgu.
Paljude perede rahaline olukord on endiselt tasakaalus vaid tänu oluliselt piiratud kulutustele. Püsikaupade ostuprognoos püsib halb.

Augustis tarbijate inflatsiooniootused kasvasid. Kui eelmise aasta augustis prognoosis järgnevaks 12 kuuks kiirenevat hinnatõusu 5% vastanutes, selle aasta jaanuaris 10% elanikest, siis nüüd oli selliseid elanikke juba 32%. Tarbijate inflatsiooniootusi mõjutab kindlasti ka Eesti eelseisev liitumine eurotsooniga. Tarbija poolt kardetav (tunnetatav) hinnatõus järgnevaks 12 kuuks oli 8%.
Euroopa Komisjoni poolt avaldatav kiirhinnang näitab, et tarbijate kindlustunne augustis paranes nii eurotsoonis kui Euroopa Liidus tervikuna.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara