Puhkepäev: rituaalne etendus munkadelt

Ladakhi piirkonna Tsekarmo kloostri mungad esitavad oma kontserttuuril autentseid tantsu ja laulunumbreid, mis kuuluvad traditsiooniliste kloostrifestivalide juurde. Piletitulu läheb munkade kodukloostri toetuseks.

Eestis asuva ning kontserti vahendava Drikung Kagyu Ratna Shri keskuse esindaja Laur Piheli sõnul on tegemist kaaluka üritusega, mille sarnaseid satub Eestisse harva. “Arvan, et viimase kahekümne aasta jooksul on toimunud ainult 4-5 tiibeti kultuuri tutvustavat suuremat kontsertturneed,” väitis Pihel.
Tsekarmo kloostrivendade kontserdikava on ainulaadne ka põhjusel, et sellega on liidetud lisaks kloostrikultuuri tutvustamisele ka tiibeti kultuuri ilmalik osa – nomaadide muusika ja tants – seda pole Piheli sõnul seni Eestisse varem üldse vahendatud.

Kuna esinejateks on mungad, mitte tegevmuusikud või artistid, siis on eriliselt rõhutatud esitatava autentne ja religioosne külg.  “Põhirõhk on ikkagi budistlikus õpetuses, mida tehakse tantsu ja muusika kaudu,” rääkis Pihel.
Kloostrifestivalid kestavad mitu päeva, seega on mõnetunnine kontsert läbilõikeline ja festivalide pidustusi avav ja tutvustav. “Kontsert on võimas, autentne ja tähendusrikas. Kes kloostrikultuurist midagi ei tea, neile kindlasti üldhariv. Usun, et see on enneolematu kogemus paljudele,” andis Pihel hinnangu.
Kontsertetendus on eksootiline ja efektne ning seda põhjusel, et selline see ettekandele tulev Tiibeti kloostripärimus ongi. Kõik on ehtne – ekstra pole vanade rituaalide ja mantrate lavale passitamise eesmärgil midagi ümber tehtud.

Munkade kasutuses on rohkelt erinevaid trumme, vasktaldrikuid, konge, pasunaid, kelli ja tiibetipäraseid trompetilaadseid puhkpille. Kantakse erinevaid maske ja kostüüme ning käigus on ka lisaatribuutiga (vibud, noad, peeglid).
Kõige aluseks ja taustaks on budistlik õpetus, mida kontserdi kaudu vaatajateni tuuakse. “Sellistes kostüümides tantsivad ja laulvad mungad – mina nimetaksin seda religioosseks folklooriks. Sealset kultuuri ja folkloori on väga raske religioonist eraldada, niivõrd on need teineteisega läbi põimunud. Ka ilmalik kultuur on budismiga tihedalt läbi põimunud,” rääkis Pihel.
Kontsertturnee on Tsekar­mo kloostri munkade ja selle kloostri ühekordne projekt, et aidada oma kloostrit, mis asub Himaalaja mägedes Tiibeti ning India vahel paiknevas Ladakhis – sisemiselt ärevas piirkonnas, kuna just sinna koonduvad India, Pakistani ja Hiina vahelised poliitilised ja sõjalised pinged. Kaasajal kuulub Ladakh ametlikult India koosseisu.  

Tiibeti munkade kontserdid Eestis
8. septembril kell 19 Nokia Kontserdimajas, Tallinn
9. septembril kell 19 Endla teatris, Pärnu
10. septembril kell 19 Rakvere Eragümnaasiumi aulas, Tööstuse 12, Rakvere
11. septembril kell 19 Narva Kultuurimajas Rugodiv, Puðkini 8, Narva
Piletid 30 kuni 150 kr Ticketpro kassadest
www.drikung.ee
www.treasurehimalaya.eu/eu/treasure/

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara