Puhkepäev: teater kolib taas  nädalaks Tartusse

Teatrifestival Draama 2010 toimub sel aastal juba harjumuspärastes kohtades ja harjumuspärases mahus, küll aga ühe põhimõttelise muudatusega – festival on saanud endale  kuraatori.

Teatrifestival Draama toimub nagu ikka septembri esimesel nädalal Tartus. Sel aastal aga mõningate ümberkorraldustega.
Kui varasematel aastatel said teatrid ise enda repertuaarist võistlusprogrammi mineva lavastuse valida, siis sellel aastal valiti festivalile kuraator – Madis Kolk –, kes põhiprogrammi kokku pani.  

Võistlusprogramm nüüd ühtlasema sisuga
“See muudatus on tehtud sellepärast, et siis on selle kunstilise programmi eest ka keegi konkreetselt vastutav. Festival on siis ühtlasema näoga, eriti kui kuraatoriks on “Teater.Muusika. Kino” peatoimetaja ja teatrikriitik, kellel on olemas oma esteetilis-kunstiline platvorm ja oskus seda sõnastada. Valitud lavastused moodustavad terviku. Kava on kindlasti ühtlasem. Muidu hakkas see üldpilt väga eklektiliseks muutuma,” selgitas festivali peakorraldaja Margus Kasterpalu muudatuse vajalikkust.
“See on nüüd festivali printsiip, et kuraatoriprogramm koosneb kaheksast lavastusest. Need tõlgitakse kõik inglise keelde ja neid saavad vaadata ka festivali väliskülalised. Sellest kujunebki tagasiside koht väliskülalistele, et kuidas Eesti teater nende jaoks paistab,” täiendas Kasterpalu. 
Põhiprogrammi moodustavad Teater NO99 “Kes kardab Virginia Woolfi” ja “Pea vahetus”, Eesti Draamateatri “Kirsiaed”, Tallinna Linnateatri “Meie, kangelased”, Endla teatri “Mässajad”, Vanemuise “Kevade” ning Von Krahli Teatri ja Nargen Opera “Eesti meeste laulud”. 
Lisaks põhiprogrammile on kavas ka autoriteatriprogramm. “Nüüd ja tulevikus on festivalil alati kavas ka mingi temaatiline programm, sel aastal siis autoriteatriprogramm. Miks just see? Sellepärast, et selline nähtus on järjest enam maad võtmas,” selgitas Kasterpalu.
Autoriteater on tema sõnul muutunud viimastel aastatel järjest aktuaalsemaks ja populaarsemaks, sest järjest enam kohtab seda, et üks inimene seisab lavastuse kõrval ideest kuni valmimiseni.

Autoriteatriprogrammi kuuluvad näiteks sellised lavastused nagu Theatrumi “Fööniks”, Von Krahli Teatri “The End”, Tallinna Linnateatri “Hecuba pärast”, Cabaret Rhizome’i “Harri 2”, Pärnu Teater Endla “Algus” ja mitmed teised.
Samuti ei unusta selleaastane festival ära lapsi.
“Lastele suunatud alaprogrammi küll tervikuna ei ole, aga sellel aastal on Mänguasjamuuseumi kõrval uus teatrisaal Teatri Kodu, kus mängitakse  festivalinädala jooksul kolme lastelavastust. Nii et lapsed ei ole festivalilt kuidagi eemale tõrjutud,” toonitas Kasterpalu.
Nagu tavaliselt, ei puudu festivalilt ka väliskülaline. Selleks on sel aastal Iraani Mungu Theatre Group, kes annab Eestis kolm etendust – kaks Tallinnas ja ühe Tartus.

Teaterifestival Draama 2010
6.–12. septembril Tartu teatrilavadel
Piletid: 130–190 krooni
www.draama.ee
Publikule mängitakse maha Albert Camus’ tekstil põhinev “Caligula”, mille on lavastanud üks Iraani tunnustatum noor lavastaja Homayun Ghanizadehi, kes võitis 2007. aastal Iraani suurima teatrifestivali Fadjr parima lavastaja tiitli, tookord küll teise lavastuse eest.

Poliitiline teater otse Iraanist
“Tegemist on kindlasti poliitilise teatriga, kuid mitte näpuga näitava või lihtsustustesse laskuva poliitilise teatriga, vaevalt et seesugust Iraanis üldse tehagi saaks. Lavastaja kindlakäelisus näidendile põneva lavalise vormi leidimisel ning tempo hoidmisel on tähelepanuväärne. Samas on režii andnud küllalt vabadust ka väga huvitavate näitlejatööde sünniks,” on öelnud lavastuse kohta teatrikriitik Jaak Allik.

 

 

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara