ERSO-le koidab uus ajastu koos Neeme Järviga

ERSO avab kontserdihooaja Arvo Pärdi ja Gustav Mahleri teoste saatel uue peadirigendi Neeme Järvi juhatusel.

Järvi eelmine ametiaeg sel tööpostil jääb aastaisse 1963–1979. Põgusad kohtumised vahepealsetel aastatel maestro Järviga on olnud pidupäevad nii ERSO-le kui ka Eesti publikule. Järvil on erakordne võime sütitada muusikuid, temast õhkub positiivset energiat ning tal jagub huvitavaid ideid. Järvi käe all hakkab igasugune muusika köitvalt voolama ja publik omakorda kontserdisaali voolama.
Pressikonverentsil väljendas dirigent rõõmu koduorkestriga koostöö taasalustamise üle, kinnitades, et tegemist on maailmatasemel orkestriga. Maestro soov on kaasa aidata Eesti orkestri tuntusele laias maailmas kontsertreiside ja plaadistuste näol. Samas väljendas maestro muret orkestri rahaprobleemide üle. Kuivõrd tõsises olukorras meie esindusorkester tegelikult on, jõudis avalikkuse ette alles mõni päev hiljem…
“Kultuur on põhiline. Kõik muu, tühi-tähi, tuleb ja läheb, kultuur jääb!” toonitas maestro Järvi pressikonverentsil. Loodetavasti jääb see mõte domineerima ka ametiasutustes orkestri rahaasju klaarides.

Avakontserdil kõlab 2010. aasta juubilaride Arvo Pärdi ja Gustav Mahleri muusika. Pärdi kolmanda sümfoonia esiettekanne toimus Tallinnas 1972. aasta hooaja avakontserdil, ka siis juhatas ETV ja Eesti Raadio sümfooniaorkestrit (praegust ERSOt) Neeme Järvi. Teos on Järvile pühendatud ning tema juhatusel korduvalt kõlanud ja salvestatud. Teos oli kavas ka 1979. aasta sügisel viimasel Neeme Järvi juhatatud kontserdil enne tema emigreerumist.
Kolmas sümfoonia on kirjutatud ajal, mil helilooja oli uue kompositsioonitehnika otsinguil oma uuenenud kunstnikukreedo väljendamiseks. Uues, “Tintinnabuli” stiilis on kontserdi avalugu “Cecilia, vergine romana”, mille Pärt on pühendatud Accademia Nazionale di Santa Cecilia koorile ja sümfooniaorkestrile ning dirigent Myung-Whun Chungile, kes olid teose esmaesitajad 19. novembril 2000 Roomas.
ERSO esituses kõlas teos esmakordselt Olari Eltsi dirigeerimisel 2006. aasta veebruaris Torino katedraalis muusikafestivalil Settembre Musica, mis kuulus Torino XX taliolümpiamängude kultuuriprogrammi. “Cecilia, vergine romana” tekst pärineb roomakatoliku kiriku palveraamatust breviaarist. Nüüdses ettekandes on kaastegev kammerkoor Voces Musicales.
Austria helilooja ja dirigendi Gustav Mahleri 150. sünni- ja 100. surma-aastapäeva puhul on tema looming sel ja järgmisel aastal aukohal enamiku maailma orkestrite repertuaaris. Üllatav on aga fakt, et Neeme Järvile, kes on Mahleri muusikat juhatanud palju, on see esimene Mahleri sümfoonia tervikettekanne ERSOga.
Neeme Järvi töötab orkestriga hooaja jooksul seitse nädalat ja toob välja seitse kava. Juba järgmisel nädalal juhatab ERSOt aga selle esimene külalisdirigent Olari Elts.

 Hooaja avakontsert
10. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis
Piletid: 300 ja  200 krooni
www.erso.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Kersti Inno

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara