Puhkepäev: mõtisklus läheduse ja vägivalla, geniaalsuse ja hulluse teemadel

Vanemuise etendus “Gorgo kingitus” ajas pea tihedalt mõtteid täis, mis on minu jaoks hea etenduse märk.

Naise ja mehe vihkamiseks muutuv armastus. Endaks jäämise dilemmad ja autunne versus mõistuse hääl. Domineerimise küsimus. Geeniuseks olemise varjuküljed. Läheduse ja vägivaldsuse hägune piir. Antiikkultuuri sümboolika ning argipäeva suhe jne.
Süþee kappas üha edasi ning vaatamise käigus tekkis küsimusi aina juurde, nii et nendest ei saanud lahti ka pärast etenduse lõppu.

Kohati tundsin etendust vaadates, et mõtlen liigagi palju nüanssidele, mismoodi rollikarakterid ja süþeekäänakud seal lahendatud on, selle asemel et lihtsalt etenduse kulgemist nautida, kuid kindlasti on see variant märksa parem kui minna koju tühja teadmisega, et näidend on ennast pelgalt esitusega ammendanud.
Etenduse telgjoon oli lihtne. Lugu algas lõppvaatusest pihta ning mööda sirget liini taaselustati vaataja silme ees sündmused, mis tegelikult olid juba juhtunud. Sujuvalt vaheldusid üksteisega kaks reaalsust – jutustamise situatsioon ning see, kuidas kõik tegelikult reaalajas välja nägi.

Ajahüpped mineviku ja oleviku vahel mängiti vaimustavalt sujuvalt välja. Kohati oli üleminek jutustussituatsiooni ning jutustatava vahel niivõrd osavalt läbi põimitud, et samad näitlejad suutsid samaaegselt edasi viia mõlemat tegevusliini – nii mineviku kui ka oleviku oma. Seda vaimustavam oli lavastuse juures aga see, et mõlemad liinid jäid täiesti selgeteks.
Parim “Gorgo kingituses” oli tugevate karakterite mäng. Kuna näidend esitas väga keerulise isiksusetüübiga kunstniku loo, eeldas see tugevaid peaosatäitjaid, ning seda nii Martin Veinmann kui ka Külliki Saldre kahtlemata ka on.
Veinmannil õnnestus luua läbini veenev hälbinud maailmavaatega kunstnikunatuur ning Saldre sobitus ideaalselt geeniuse ohjaja rolli sattunud abikaasaks.

Esimeses vaatuses jäi veidi hinge kripeldama tantsunumbrite haakuvus – et kas need ikka annavad midagi süþeele juurde või on need lihtsalt etendusele juurde poogitud, et efekti ja värvi lisada. Teises tantsustseenis, kui ka Veinmann tantsust omal kombel osa võttis, see küsimus kadus.
Pean “Gorgo kingitust” sügavalt elitaarseks teatrietenduseks, mille sügavusenüanssidest iga vaataja küll maksimaalsel kombel lõbu ei tarvitse tunda. Teatrikunstina on “Gorgo kingitus” aga kindasti klass omaette. On olemas rahvatükid ja tõeline kunst. “Gorgo kingitus” oli näide sellest viimasest.

HINNANG

“Gorgo kingitus”

8 punkti
Esietendus 3. septembril Vanemuise teatris.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara