Puhkepäev: "Silva” jõuab üle aastate taas lavale

Korduvalt Estonia teatris etendunud ülimenukas Imre K?lm?ni operett “Silva” jõuab taas lavale. Uusversioonil on pakkuda publikule mõndagi põnevat.

Opereti lavastaja Mart Sanderi sõnul on “Silva” väga hea valik neile, kes alles tahaksid muusikateatri maailmaga tutvust teha või kes on seni peljanud oma jalga üle Estonia lävepaku tõsta. “See on hea, dramaatiliste toonidega komöödia, mis räägib meile inimliku ja mõistetava loo, illustreerides seda suurepärase muusikaga,” ütles Sander.

Viimasest “Silva” esietendusest Estonia laval on möödunud 15 aastat. Uusversioon on uus nii osatäitjate kui ka stseenilahenduste poolest. “Eelkõige võiks uus “Silva” publikule meelde jääda võrratu peaosatäitja Janne Sevchenko poolest, kes võiks Silva rollis esineda ükskõik millisel maailma laval ja talle aplodeeritaks kõikjal seistes,” möönis Sander, lisades, et igav ei tohiks etendust vaadates hakata küll ühelgi saalisistujal ning seda mitmel põhjusel.
Üheks opereti trumbiks on süþee, mida toetavad tugevad karakterid. Lavastaja hinnangul on “Silva” väga emotsionaalne ja kirglik lugu, mille tegelaskujudega on vaatajail kerge samastuda ning tunda ära neidsamu rumalusi ja valeotsuseid, mida nad ise kunagi on teinud, kui armastus on pilgu uduseks võtnud. Lisaks on Sander etenduse lahendanud pigem draama võtmes – tegevust suunab tihe ja mõtestatud dialoog, mis kõigutab paljulevinud arvamust, nagu oleks operett tühisevõitu þanr.

Sanderi sõnul on uus “Silva” väga efektne etendus. “Seal on kõike – uhkeid kostüüme, hoogsaid tantse, võimsaid dekoratsioone, lisaks ka üks pesuehtne kõrtsikaklus, mida võitluskoreograaf Hellar Bergman õpetas meeskoorile kaks kuud, vaatamata sellele, et laval kestab see vaid mõned minutid,” loetles Sander etenduse lisaplusse.
Kõige olulisem komponent “Silva” juures on aga kindlasti muusika. “Vaevalt, et isegi täielike teatrivõhikute hulgas leidub inimesi, kes ei oleks kuulnud selliseid meloodiaid nagu “Teeme pesa endale” või “Jah, ilma naisteta on kurb maailm”. Silva on andnud maailmale rohkem hitte kui ükski teine operett. Sageli nimetatakse “Silvat” maailma kõige mängituimaks operetiks. Kindlasti on see saksakeelse kultuurisfääri üks tähtsamaid teoseid – koos selliste surematute operettidega nagu “Nahkhiir”, “Lõbus lesk” ja “Viini veri”,” rääkis Sander.

“Silva”
Imre K?lm?ni operett kolmes vaatuses
Maailmaesietendus 17. novembril 1915 Johann Straussi teatris Viinis
Esietendus Rahvusooper Estonias 16. septembril 2010
Piletid: 95 kuni 490 kr Piletilevist

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara