Selfcoaching: kokkuhoidu võimaldav juhendamine

Selfcoaching’u meetod seisneb selle maaletooja Tõnis Arro sõnul selles, et grupp juhte, kellel on ühised huvid, käivad koos, ent neid juhendava coach’i asemel saadakse abi vastavatest juhenditest. Juhenditest leiab valides osalejaid huvitava teema, küsimused, mille üle koos arutleda.

Selfcoaching’u meetod seisneb selle maaletooja Tõnis Arro sõnul selles, et grupp juhte, kellel on ühised huvid, käivad koos, ent neid juhendava coach’i asemel saadakse abi vastavatest juhenditest. Juhenditest leiab valides osalejaid huvitava teema, küsimused, mille üle koos arutleda.
“Mõnes grupis olen seda proovinud ja katsed on olnud julgustavad. Kui huvi on, saavad osalejad juhendist tuge,” rääkis Executive Labis grupi-coaching’uga tegelev Tõnis Arro. 
“Kuna coaching on kallis, siis juhendi saab odavamalt. Muidugi ei toimi see päris nii, et annad juhendi kätte ja ongi kõik, coach peab vähemalt paaril korral kohal käima ja juhendama,” rääkis Arro.
Tema sõnul on meetod sobilik näiteks suuremate ettevõtete keskastmejuhtidele. “Kui ettevõttes on komplekteeritud keskastmejuhtidest grupp, kes vajab juhendamist, siis on kolm võimalust: kas palgata kõigile eraldi coach, teha sisekoolitus või siis korraldada enese-coaching.”
Arro lisab, et muidugi oleks parim esimene variant, ent see pole paljudele rahaliselt võimalik. “Alternatiiv sellele on selfcoaching, mis on kindlasti efektiivsem kui tavakoolitus, sest loengu vormis koolitusest jääb osalejatele meelde alla 10%. Coaching’us aga arutatakse teemad läbi, jagatakse oma kogemusi ning seda juhendiga ette antud teemade raames,” rääkis Arro.
Juhendeid on võimalik osta terve komplektina, teemade kaupa või lasta rätsepatööna ettevõtte jaoks koostada.

Kinnisus ei takista
Eestlase kinnine loomus Arro sõnul enese-coaching’ut ei sega. “Kui on õige küsimus ja hea teema, mis inimesi huvitab, on huvitav üksteisega kogemusi jagada. Muidugi inimesed peavad olema sellised, keda usaldad,” rääkis ta. Ent palju olenebki coaching’u puhul ettevõtte sisekliimast. “Ettevõtte keskkond peab olema usalduslik ning grupis osalevad inimesed peavad olema usaldusväärsed, kindlasti ei tohi olla tegu konkurentide või vaenlastega.”
Sotsiaalministeeriumi õigusala juhi Juta Saareveti hinnangul on ilma coach’ita coaching täiesti toimiv lahendus. “Seda eeldusel, et grupp on motiveeritud ja materjalid on grupile piisavalt põnevad.”
Üheks eelduseks on ka see, et grupi kõik liikmed teevad kokkusaamisele eelnevalt ära kodutööd, rääkis Saarevet. “See tähendab, et loevad läbi vajalikud materjalid ja vaatavad ära filmid vms. Mulle tundub, et ühise aja säästmise huvides on hea, kui kõik lugemist nõudev loetakse kodus läbi, et ühine aeg jääks sel juhul maksimaalselt aruteludeks,” rääkis ta.
Üheks miinuseks on Saareveti sõnul see, et kui pole coach’i, võib juhtuda, et kui mõnel grupiliikmel on päevakajaline (juhtimis)küsimus, võib grupp asuda lahendama viimast ja ettenähtud materjal saab vähem tähelepanu või jääb üldse tähelepanuta. Kui coach on kohal, oskab ta seltskonda paremini tagasi n-ö teemasse suunata ja seega ka aega jälgida, jagas Saarevet oma kogemusi.

Tähelepanu hajub
“Meil läks esimene ilma coach’ita kord üsna plaanipäraselt. Me ilmselt kulutasime asjadele ettenähtust pisut erineva hulga aega, mõni teema võttis planeeritust kauem, mõni vähem, aga tegime kõik korralikult läbi. Teisel korral me päris kõike korralikult läbi ei teinud, osa n-ö diagonaalisime,” rääkis Saarevet.
“Põhjuseks oligi eelkõige see, et kellelgi oli põletav päevakajaline küsimus ja me asusime seda lahendama,” lisas ta. “Tegime ka n-ö ekstra asju. Kui me YouTube’is ettenähtud materjali ära vaadanud olime, leidsime sealt lingi või paar, mis olid teemasse ja näisid kõiki huvitavat ning vaatasime ka need ära,” selgitas ta.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara