PP: kolm ühiskondlikut stereotüüpi

Kunstihoone galeriis saab näha Marge Monko lühifilmi debüüti “Shaken not Stirred”, mis jutustab kolme tegelase, ärinaise, baarmani ja nõudepesija lood.

Monko teose võiks võtta kokku selliste sloganitega: kolm inimest, kolm stereotüüpi, kolm saatust ja kolme erineva maailma kokkupõrge.
Filmi tegevuspaigaks on baar-restoran Tallinna kõrghoone tipus. Ärinaise tegelaskuju, keda mängib Carmen Mikiver, tuleb baari tõenäoliselt pärast tööpäeva aega maha võtma, tellides endale martini. See esimene stseen on aluseks ka lühifilmi pealkirjale: Baarman (Anti Kobin) viitab martinit segades James Bondile.
Siit hakkabki lugu arenema. Kogu tegelaste omavaheline dialoog on small-talk, mis jõuab mõnel juhul ka konfliktsituatsiooni.
Ent pealiskaudne stampide vahetamine vaheldub iga tegelase puhul sisemonoloogiga. Vaataja saab teada tegelaste elukäigust, kuidas nad on jõudnud sinna, kus nad hetkel on. Kusjuures mälu ulatub neil kõigil tagasi just 90ndate algusesse.

Monko eesmärgiks ongi vaadata kahe viimase kümnendi töösuhete ja –poliitika muutumist, mida ta illustreerib kolme sotsiaal-psühholoogilise portreega. Tegelikult on kõik tegelased puhtakujulised, kuid omamoodi valusad klišeed. Aga seda heas mõttes – nad on hoolikalt valitud kvintessents meist kõigist.
Näiteks Ärinaise lugu on väga stereotüüpne ja kirjandushõnguline. Ta loovutas perekonna nimel karjääri, kuid figureerib nüüd kõrgetel positsioonidel. Tema abikaasal on 25aastane armuke, ja nad täidavad oma mehega koos vaid sotsiaalseid kohustusi.

Ärinaisele on antud ka häälekalt küsida naise staatuse üle ühiskonnas. Film tundub sellele vastuseks andvat, et kuigi kahekümne aasta jooksul on palju muutunud, on inimeste suhtumine ja põhimõtted endiselt stagneerunud.
Nii hüüatab lõpuks Ärinaine: “Üle 40aastasel naisel oleks nagu laiba lõhn juures!” Tabavaid avaldusi on filmis veelgi. Tasub tähele panna, kuidas kolme tegelase sotsiaalset staatust raamitakse ruumidega, milles nad filmis liiguvad. Nõudepesija (Svetlana Dorošenko) liigub vaid köögi ja tualeti vahel, mis on akendeta või vaid väikeste avadega peasaalidest eemal olevad ruumid.
Baarman on pandud liikuma köögi ja baari, töö ja avaliku ruumi vahel. Vaid Ärinaise tegelaskujul lubatakse liikuda sise-ja välisruumi, suletuse ja avatuse vahel. Marge Monko on Eesti ühiskondlikke protsesse ja kitsamalt just tööpoliitikat juba pikalt uurinud, peamiselt fotograafia kaudu.
Veel kauem on ta tegelenud psühhoanalüüsi teooriaga. Nii sotsiaalne kui psühholoogiline tasand on tema esimeses lühifilmis leidnud hea ühenduvuse.

Marge Monko “Shaken not Stirred”
Tallinnas Kunstihoone galeriis, Vabaduse väljak 6
Näitus on avatud kuni 3. oktoobrini

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara