ÄP koolituse TOPi võitja õpetab õigesti koristama

Koolitusfirmade topi võitnud OÜ Puhastusekspert õpetab, kuidas ruume koristades töötajate töövõimet tõsta.Küsimustele vastab OÜ Puhastusekspert tegevjuht Helge Alt.  

Millega Puhastusekspert tegeleb?
Kõigega, mis on seotud sõltumatu koristusalase koolituse ja nõuandega. Tahame seda teha nii hästi kui suudame ja oskame, ning naudime seda. Tundub, et koristada oskab igaüks ning  et justkui pole vahet, kes lapiga ringi liigub – mida vähem maksad, seda parem on. Aga see on ainult jäämäe tipp. Tegelikult ei saada aru, mida puhas tähendab, segamini aetakse mõisted puhtus ja koristamine.
Me ei müü tarvikuid ega koristusteenust, tahame olla sõltumatud. Koristus on veel nii Eestis kui ka mujal üsna vähe uuritud ala. Tegin 2008. aastal Tartu Ülikoolis magistritöö koristamise õpetamise teemal. Selleks otsisin erinevaid koristusalaseid uurimusi: koristamisel on väga suur mõju meie tervisele.

Kust teie teadmised pärinevad?
Eesti turg on noor ja me kõik oleme iseõppijad, samuti mina. Olen hariduselt käsitöö- ja kodunduse õpetaja, Väike-Maarja õppekeskusesse tööle asudes oli minu õpetada kaheksa ainet, millest üks oli koristamine. Nii sattusin 17 aastat tagasi soomlaste koristusalasele koolitusele. Nägin, et pakutud väikesed nipikesed tegid mu elu palju kiiremaks ja mõnusamaks. Soome on koristust palju uurinud, nii et hakkasin nende raamatuid sõna-sõnalt tõlkima.
1997. aastal küsis minult meie vallavanem, kui palju oleks optimaalne koristajate arv koolis. Kohtusin Soomes firmaga, kes toodab arvutiprogrammi, millega on võimalik koristustöid mõõdistada. Tehti ettepanek see tõlkida eesti keelde ning luua oma firma. Tulingi esialgu siiski vaid ühe jalaga koolist ära ja tegin oma ettevõtte.
Kõikidel koolitustel, kus on olnud võimalik osaleda, olen osalenud. Näiteks sel aastal olen käinud ennast täiendamas Saksamaal, Taanis, Hollandis ja Inglismaal, viimased kolm tänu Leonardo programmile.
Eestis pole koristuse alal doktorikraadiga inimesi, aga minu tutvusringkonnas on neid mitmeid, nende uurimused on maailmatasemel ning nendega suhelda on arendav.

Kes on teie kliendid?
2007. aasta statistikaameti andmetel töötas Eestis 4,4% inimestest koristusvaldkonnas, ehk siis tol hetkel  oli töötajaid 28 800. See on ka Euroopa keskmine protsent. See tähendab, et iga kahekümnes inimene on koristusega seotud ja need kõik on meie potentsiaalsed kliendid. Samas pole ühtegi inimest, kes poleks koristusega kokku puutunud: kõik on kas teenust tellinud, kontoris koristaja tehtud tööd hinnanud või ise kas või kodus koristanud.
Suur osa on olnud ka töötute koolituste hangetel. Õnneks on ka piisavalt ettevõtteid, kes vaatamata keerulisele ajale peavad oluliseks koristamist arendada. Praegu on selleks hea aeg. Kui kolm-neli aastat tagasi lõi selle peale koristaja käed puusa ja ütles, et ta läheb minema, kui ei saa moppi, mida tahab, siis praegu on asutustes koristust muuta tunduvalt lihtsam.

Milline on teie hinnangul koristusteenuste tase?
Teadmatust on veel palju. Tahaksin, et mõeldaks rohkem, milline mõju sellel võib olla nii meie tervisele kui ka suhetele.
Norras, Lillehammeri koolis on tehtud uuring, kus vaadati korraliku kütte, ventilatsiooni, valgustuse ja koristuse mõju lastele. Selgus, et kui varem olid klassis tülid, siis korraliku koristuse korral polnud enam keegi tülis. Nii et sageli investeeritakse õppe- või töökeskkonda, aga jättes sellised pisiasjadena tunduvad aspektid tähelepanuta, võib investeering minna vett vedama. Teise tehtud uuringu põhjal langeb töövõime kehvasti koristatud ruumides 6%.
Üheks kurja juureks on sageli kõrgel asuv tolm, millele ei pöörata tähelepanu, kuna seda pole näha. Vana tolm võtab aja jooksul kõik endasse, me hingame seda sisse ja sellel on meie tervisele tohutu mõju. Pigem vaadatakse seda, et paberitükk on maas, mis meie tervisele ei tee mitte midagi. Haigestumine kontoris võib pärast koristamismeetodi muutmist väheneda mitmekümne protsendi võrra.
Koristaja on nagu päkapikk: teda ei panda tähele ja päeval ei tahetagi teda eriti näha, aga samas on väga oluline, et ta käiks.

EDETABEL

1. koht
Puhastusekspert OÜ
Asukoht: Väike-Maarja
Tegevusala: puhastus- ja koristusalane koolitus
Tegevjuht: Helge Alt
Omanikud: Helge Alt 50%, Ivar Alt 50%
Töötajaid: 9

2. Edukool Grupp OÜ
3. Reiting PR OÜ
 4. Ehitajate Koolituskeskus OÜ
5. Energia Õppekeskus OÜ
6. Decollo OÜ
7. Vladparal OÜ 
8. Kersti Võlu Koolituskeskus OÜ
9. Sinu Koolituspartner OÜ 
10. OPTI Personaliarendus OÜ
11. Teadmine ja Tarkus OÜ
12. Sky Laser Advertising Group OÜ
13. Ohutusekspert OÜ
14. MSCA AS 
15. BCS Koolitus AS
16. Erlex Õppekeskus OÜ 
17. KOO-MET OÜ 
18. Sola Integra OÜ
19. Turundusekspress OÜ
20. Virest Prof OÜ 
21. Abraham OÜ 
22. HELKE OÜ
23. Tallinna Mänedžeride Kool OÜ 
24. Konfera OÜ 
25. Nigul Consult OÜ 

KOMMENTAAR

Puhastuseksperti tean ma hästi, kuna nad on pikka aega turul olnud.
Kui nemad on praeguseks kõige rohkem koolitusi korraldanud, siis meie pakume uusi vaateid ja aateid.
Erinevused tekivad pisikestes sisulistes aspektides. Kliendid on meile vahel kurtnud  nende liiga soomelikku lähenemist puhastusteenusele.
Aga muidu on nad väga tublid.
Annika Jürgens, Greenclean OÜ tegevjuht

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara