Economisti raport: globaalfirmad 2020

Economist viis läbi uuringu, et selgitada välja uue kümnendi muutused organisatsioonidele ja töötajatele. Peamised jõud, mis muudavad ettevõtete tegevust, on uued turud, viimane majandussurutis ning demograafilised muutused. 

Economist Intelligence Unit viis koos Society for Human Resource Management´iga läbi uuringu, kus küsitleti üle maailma ligi 500 tippjuhti – kõige enam Euroopas ja Aasias, veidi vähem Põhja-Ameerikas ja mujal, vahendab juhtimine.ee.

Uuringu tulemuste üldistus võiks olla, et lähema kümne aasta muudatused ei saa olema revolutsioonilised, vaid pigem juba täna olemasolevate trendide jätkumine ja oluliseks muutumine. Kiire globaliseerumise kiuste saab juhtimine olema enam integreeritud ning infoliikumine ja piiriülene koostöö paraneb. Ettevõtted muutuvad enam detsentraliseerituks, kuid detsentraliseerimisel on selgelt piir ees. Ettevõtted muutuvad veelgi lamedamaks. Töötajad saavad üha enam otsustusõigust ja sageli seda juba oma karjääri alguses. Tööjõu voolavus kasvab ja sellega koos lojaalsus tööandjale. Peamised jõud, mis muudavad ettevõtete tegevust, on uued turud, viimane majandussurutis ning demograafilised muutused. Nende jõudude peamised mõjud saavad olema:

Kasutatakse enam ajutist tööjõudu. Ajutiste ja alaliste lepingute osakaal kaldub esimeste kasuks. Töötajaskond saab olema suurem ning enam hajutatud piiriüleselt, muutes seega rahvusvahelise kommunikatsiooni üha raskemaks ja samas üha olulisemaks kompetentsiks. Enamus küsitletutest näeb rahvusvahelises värbamises suurt väljakutset ja usuvad, et nende firma pole selleks täna valmis.
Kasutatakse enam kohalikke juhte. Seda just eelkõige kohaliku kultuuri ja keskkonna paremaks tunnetamiseks. Samas jätkub võtmeisikute välismaale saatmine. Oluline muutus varasemaga võrreldes on, et kui varem saadeti arenenud riikide (seni pigem emaettevõtete) juhte uutele turgudele, siis nüüd hakkavad liikuma pigem uute turgude juhid vanadele. Küsitletud leiavad, et kombinatsioon kohalikust teadmisest ja globaalsest perspektiivist saab olema tulevikujuhi kõige olulisem kompetents
Ettevõtted värbavad töötajaid välisriikidest üha enam, neid valitakse ja koolitatakse organisatsioonidesse sobivaiks. Töötajaskonna osas oodatakse peamiselt selliseid muudatusi:

Organisatsiooni struktuuri ja töötajaskonna muutused toovad kaasa uued väljakutsed juhtidele:

Enam töökohti automatiseeritakse. Ostetakse sisse ja üha enam töötajaid saavad olema lühemate, ülesandepõhiste lepingutega. See muutus ühest küljest võimaldab kasutada paremini ära rahvusvahelisi võimalusi, samas teeb aga juhtkondade töö raskemaks.
Töötajaskond muutub mitmekesisemaks (diversifitseerub). Hakkame organisatsioonides nägema üha erinevama taustaga töötajaid, seda nii oskuste kui rahvuste (ja seega ka kultuuride) mõttes. Kasvab rahvusvaheliste lähetuste hulk. Oodatakse ka, et noored valivad pigem tööandjaid, kes pakuvad rahvusvahelist tööd.
Pehmete kompetentside tõus. Ettevõtted panustavad üha enam kommunikatsioonioskustele, kultuuride mõistmisele, ettevõtte väärtuste tugevdamisele ja selgitamisele. Tehnilisi oskusi, mis on küll kohustuslikud, nähakse edu saavutamisel mitte nii suurt rolli mängimas.
Töötajate parem mõistmine. Usutakse, et tuleval kümnendil paraneb üldine rahulolu tööga ja töökohaga. Samas selgub, et see, mida ettevõte töötajatele pakub ja mida töötajad väärtustavad, on praegu väga erinevad. Näiteks 78% küsitletuist arvab, et enam otsustusõigust oleks töötajatele oluline motivatsioon antud ettevõttes töötada. Samas vaid 40% arvab, et tema ettevõte tegelikult soodustab enam kohapealseid otsuseid. Lisaks usutakse, et töötajad tahavad: pidevat õpet, tulemustasusid, võimalusi rahvusvaheliseks tööks, paindlikke töösuhteid. Samad ettevõtted aga valdavalt ei usu, et nad neis aspektides väga head oleksid.
Multikultuurse töötajaskonnaga hakkamasaamine. 28% vastajatest usub, et nende ettevõtte hakkab lähema aastakümne jooksul senisest enam kasutama IT lahendusi ja sotsiaalvõrgustikke rahvusvaheliste talentide kaasamiseks. 
 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Toomas Tamsar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara