Autoriõigused töösuhetes

Varalistest ja isiklikest õigustest koosnev autoriõigus kuulub enamasti teose autorile, kuid sageli on just tööandja majanduslikult huvitatud oma töötaja töö käigus loodud teosest.

Üldjuhul kuulub õigus loometöö tulemusele – teosele – selle autorile. Autor ei ole kunagi juriidiline isik, vaid üksnes füüsiline isik. Tavaliselt aga on just tööandja majanduslikult huvitatud teostest, mis töötaja on loonud. Siit ka küsimus, kuidas on kaitstud tööandja õigused teostele, mis töötaja on töösuhte käigus loonud.

Autoriõigus koosneb varalistest ja isiklikest õigustest. Varalised õigused on eelkõige seotud teose kasutamise ja sellest tulu saamisega. Seevastu isiklikud õigused on seotud autorsuse ja teose puutumatusega.

Varalised õigused töötaja loodud teose kasutamiseks lähevad autoriõiguse seaduse kohaselt üle tööandjale. Automaatne üleminek kehtib vaid töölepingu alusel töötamise puhul. Töötamise muu vormi puhul peab autoriõiguse küsimused lepingus eraldi kokku leppima. Peale selle näeb seadus ette erisuse töösuhte käigus loodud arvutiprogrammi või andmebaasi korral – nende puhul autori varalised õigused tööandjale automaatselt üle ei lähe. Küll aga kuulub tööandjale ainulitsents kõigi arvutiprogrammi või andmebaasi õiguste kasutamiseks. Kui tööandja soovib olla ka varaliste õiguste omanik, tuleb selles eraldi kokku leppida.

Isiklikud õigused jäävad alati töötajale kui autorile – need on tema isikust lahutamatud ja neid ei saa lepinguga üle anda. Praktikas aga võib see probleeme tekitada näiteks juhul, kui töötaja loodud teoses tuleb teha muudatusi. Sellise olukorra vältimiseks on võimalik autori isiklikke õigusi litsentseerida ehk anda need tööandja kasutusse.

Seega ei saa tööandja oma huvide kaitsmisel tugineda üksnes seadusele, vaid peab probleemide vältimiseks ja töötajate loodud teoste kasutamiseks täpsustama autoriõigusega seotud küsimusi ka töölepingus.

Pirkko-Liis Harkmaa on Äripeva "Töösuhete käsiraamatu"üks autoritest.

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Pirkko-Liis Harkmaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara