ÄP restoranitest: vanalinn varjab suurt saladust

Ikka ja jälle võib kuulda, kuidas Tallinna vanalinnas tuleb päevavalgele järjekordne aare, olgu see siis raidkivi või sammas. Mina leidsin Laial tänaval jalutades juhuslikult pesuehtsa Itaalia restorani.

La Locanda Delicia kitsas ruumis on külg külje kõrvale pressitud kolm ruudulise linaga lauda, tagapool laiutab ja sumiseb avatud köök. Sumiseb sellepärast, et ventilatsioon töötab, aga ikkagi on soe, peaaegu palav. Disaini ja dekoratsioone ei ole – kõik, mis väljas, on söögi- ja toidutegemisega seotud: singid ja singiviilutaja, veinid ja venikarahvinid, kalad, juustud, vorstid, artiðokid, seened.

Tegelikult on restoran suurem. Keldrikorrusel on veel üks söögisaal, pigem küll veinikelder, sest riiulid on täis Itaalia veine. La Locanda Delicia nimetabki ennast veinikeldriks, vähemalt nii on sildil kirjas.

Veinikeldri kohta on menüü aga ootamatult külluslik. Mida kõike sealt ei leia: sea- ja veise sisefilee nagunii, talleliha Iirimaalt, eriti hõrk veiseliha Itaaliast – Fiorentina Chianina, siis veel tuvi, part, vasikas. Lisaks kalad ja mereannid, mis tutvumiseks vitriini laotud. “Praegu on valik väike,” kurtis peremees. Väike?

Parajasti olid väljas merilest, merikeel, merikurat, kuldmerikoger, austrid, merekarbid ja ühed suurt kasvu krevetid Itaaliast, mida carabinieri’deks nimetatakse. Aga tavaliselt olla veel ka tuunikala, homaar ja mis kõik veel. Vitriinis olevaid kalu ja mereande küpsetatakse vastavalt kliendi soovile või koka soovitusele ja hind määratakse kaalu järgi.

Meie panime oma lõuna kokku menüü järgi: kaheksajalasupp, ravioolid kitsejuustu ja pirnidega, sea sisefilee puravikkudega ja tiramisu. Sissejuhatuseks toodi lauale tomatisalat ja kolme sorti saia – need olid head ja nägid väga uhked välja.
Kaheksajalasupp Luciana moodi oli suur taldrikutäis valgeid tihkeid kaheksajalatükke tugevamaitselises leemes. Tegemist oli tõeliselt suure isendiga, mitte mõne lõdva lihaga beebikaheksajalakesega, sellest andis tunnistust jõuline iminapamuster ja tugev tekstuur. Oi, kui maitsev see oli!

Samas stiilis olid ka ravioolid ja sealiha puravikkudega: väärt tooraine, suured portsjonid, lihtsad kombinatsioonid, oivalised maitsed. Nautisime, nautisime ja nautisime. Enam polnud vaja igatsevalt Itaaliale mõelda, seal me olimegi. Lonksasime tihket montepulciano’t peale ja olime eluga väga rahul.

Delicia itaallasest peremees oli joviaalne, lahke, jutukas ja sõbralik, aga igale poole ta ei jõudnud, nii oli tal paar tütarlast abiks. Vastandina jutukale itaallasele juhtus meie venelannast ettekandja olema nii tuima oleku ja napi jutuga, et mõjus lausa ebasõbralikult: vaikides tõi toidu lauale, vaikides viis tühjad nõud ära, küsimustele vastas ühesõnaliselt.

Kellel disain ja noobel lauakate on olulisemad kui toit, neil pole La Locanda Deliciasse asja. Eheda trattoria atmosfääri ja itaalia maitsed leiab sealt küll. Ja ka Itaalia hinnad.

Osale arutelus

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine