PP: Unikaalsed margikavandid ootavad kaemist

Kiirel e-posti vahetamise ajastul kipume unustama, et vähemalt jõuludeks või sünnipäevadeks saadetakse ikka veel õnnitluskaarte või ka muidu kirjasid, mille peale kleebitakse postmark.

Kuid kuidas valmib postmark? Enne postkontoriletile jõudmist on ees raske loometöö kunstniku ideest kuni kavandini, seejärel heakskiidu korral proovitrükk ja alles seejärel võib see jõuda müüki.
Tartus on avatud näitus, kus saab aimu, milline oli protsess margikavandi valmimisest kuni margi trükki jõudmiseni. Näitusel on nähtavad mitmed Eesti margikavandid ajavahemikust 1918– 1940, mis ei saanud postmarkideks.
Viimati sai sarnast näitust näha enam kui 60 aastat tagasi. Seekord on võimalik näha haruldasi margikavandeid ja proovipoognaid, mis pärinevad Felix Laupmaa, Vambola Hurda ja ERMi Postimuuseumi kogudest.
Kollektsionääridele ja teistelegi huvilistele on imetlemiseks Kajaka ja Tallinna linnavaate markide proovipoognad, Posti Peavalitsuse korraldatud margikavandite võistlustööd (näiteks Viikingilaev, Kangur ja Sepp, Aita hädalist), markide klišeed aastatest 1918–1940. Näha võib ka 10sendise Leopardi margi proovitrüki kesktähte.

Millist materjali eraldi välja tuua, on raske öelda, kuna üks haruldus ajab teist taga. Näitusel võib ka näha, et rasketes majandusoludes parema paberi puudumisel on Eesti esimeste markide proovitrükid tehtud teatripiletite tagaküljele. Muide, Läti esimesed postmargid trükiti erinevate sõjaväekaartide tagakülgedele. Eesti Vabariigi algusaja markide paber oli aga viletsavõitu, mis tõi kaasa palju filatelistide seas hinnatud vigatrükke.

Kavandist proovipoognani”
10/10
ERMi Postimuuseumis, Rüütli 15, Tartu 
Näitus jääb avatuks kuni 12. detsembrini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Romet Kreek

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara