PP: progeroki isa Gary Brooker rokib Tallinnas

Eestis kontserdi andev Briti bänd Procol Harum eesotsas laulja, pianisti ja helilooja Gary Brookeriga toob publikuni bändi kuldvaramusse kuuluvad laulud.

1967. aastal Suurbritannias loodud Procol Harumit võib pidada üheks alusepanijaks progerokile, millega rokkmuusikamaastik suuresti ümber kujundati. Nad olid esimesed, kes klahvpillid rokkmuusikasse tõid ja rokki klassikalise muusika elementidega segasid.
Inspiratsiooni uuenduste elluviimiseks said tollal noored bändimehed oma lapsepõlvest ning sinna aega jäävatest kohustuslikest kirikuskäimistest ja koolis õpetatud klassikalisest muusikast, rääkis oktoobris Edmonton Sunile Gary Brooker. “Kuulsime palju klassikalist muusikat. See oli ainus, mida raadios mängiti. Samuti mõjutas Euroopa kultuur – olime kuulnud Ungari mustlaste rahvalaule. Äkki aga kõik plahvatas. Muusika oli uudne ja vaba ning me võisime teha, mida tahtsime,” selgitas Brooker. 
Tuntuse kasvades tegi bändi looming lääneriikide kõrval ilma ka Eestis. Rokkmuusikaspetsialist Vello Salumets on märkinud, et Procol Harumi heliplaatide jõudmine siia oli Eesti rokkmuusikas otsekui revolutsioon. Kui vähegi võimalik oli, lisandus tollaste biitbändide traditsioonilisele koosseisule – kolmele kitarrile ja trummidele – elektriorel. Paljud klassikalist klaverit õppinud poisid said bändidesse koha.
Ja iga klahvpillimängija pidas tollal peaaegu et kohustuslikuks mängida vähemalt paari Procol Harumi hitti – nende seas loomulikult lugusid “A whiter shade of pale”, mille bänd lindistas 1967. aastal ja millest on nüüdseks tehtud ligikaudu 900 salvestatud kaverit, ja “Homburg”. Viimase laulu on Eestis populaarseks laulnud Jaak Joala. Eestikeelne versioon, millele kirjutas sõnad Heldur Karmo, kannab pealkirja “Viltkübar”.

Ekslik on kontserdikorraldaja Väino Landi sõnul aga muidugi see olnud, et eestlased paljusid tolle aja laule, mis eestikeelse kuue said, sealhulgas pala “Homburg”, omamoodi kohalikeks rahvalauludeks peavad. 
Olgugi et aastakümneid on bändi algusaegadest möödas ning klahvpillid ja klassikalise muusika elemendid nüüdseks rokkmuusikas argine nähtus, on mehed endiselt vormis ja annavad kontserte. Juunis Ameerikas alanud tuur jõuab järgmisel nädalal Eestisse ja toob lavale Procol Harumi ehk Gary Brookeri, Josh Phillipsi, Geoff Dunni, Matt Peggi ja Geoff Whitehorni.
Kavas on nii bändi vana kui ka uus muusika. Kindlasti ei jäeta mängimata selliseid Procol Harumi kullafondi kuuluvaid lugusid nagu “A whiter shade of pale” ja “A salty dog”, lubas bändi produtsent Chris Cooke, ent ülejäänud repertuaar selgub lõplikult päev enne esinemist. Siiski kuuleb tõenäoliselt üht-teist albumitelt “Procol Harum”, “Shine on Brightly”, “Grand Hotel” jt.

Gary Brooker & Procol Harum
18. novembril kl 19 Tallinnas Nokia kontserdimajas
Soojendusesineja: ansambel Fix
Piletid: 575–645 krooni, müügil Piletilevis
www.kontsert.ee;
www.procolharum.com

 

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara