Kuidas kuulata ja küsida?

Hea kuulaja aitab rääkijal oma mõtteid selgemalt sõnastada. Ta vastab rääkija jutule peegeldamisega: kordab oma sõnadega üle jutus väljendatud mõtted ja tunded. Teise inimese jaoks on see märk mõistmisest ja kuulamisest. Oma sõnadega olulist korrates näitab kuulaja üles huvi ja tähelepanu rääkija vastu.

Vahel lisame teise jutu peegeldamisele juurde oma arvamused ja hinnangud. Töösuhtluses tasub siiski ettevaatlik olla, et teemast mitte kõrvale kalduda ja rääkijat eksitada. 

Toetavalt mõjub rääkija tunnete märkamine ja oma tähelepanekute heatahtlik väljendamine.

Kuulamise tehnikad:

· vaikiv kuulamine

· suletud ja avatud küsimuste esitamine: suletud küsimustele on ei /ja-vastused, avatud küsimused – millal? kuidas? – kutsuvad vestlust jätkama

· hõlbustamine: julgustamine, selgitamine, täpsustamine, vastukaja

· ümbersõnastamine

· rääkija tunnete peegeldamine (“Mulle näib, et see rõõmustab sind”)

· kuulaja enda tunnete kirjeldamine mina-sõnumina (“Ma näen su silmis üllatust ja see rõõmustab mind”)

· tähenduste peegeldamine ja selgitamine

Oskuslik kuulaja tuleb toime üsna vähese hulga oluliste küsimustega. Küsimusi olgu nii vähe kui võimalik, sest küsimisega kaasneb oht katkestada rääkija mõttelõng või juhtida see küsija, mitte rääkija jaoks olulisema juurde. Mõnesse küsimusse on peidetud vastused, varjatud etteheited ja süüdistused. 

Suletud ehk kas-küsimused sobivad

- faktide ja detailide täpsustamiseks ning kuuldu kordamiseks, näiteks: “Kas olen sinust õigesti aru saanud, et probleemi tuum on…”

- aitavad rääkijal keskenduda ning tulla kõrvalepõigete juurest tagasi peateema juurde,

- lõpetavad vestluse või teema.

Avatud küsimused – kuidas? millal? kuivõrd? jms – suunavad rääkija ennast avama ja teemat edasi arendama. Küsimused tuleks sõnastada lühidalt ja esitada ükshaaval. Oskuslik kuulaja küsib üle ka need asjad, mida ta arvab niigi teadvat. Ta võib avastada, et vastus võib seekord eeldatust erineda.

Suhtlemisoskusest lähemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatus“.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Taimi Elenurm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

V nagu vesi ja vaba aeg – V Spaa- ja Konverentsihotellis

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara