Reiside odavmüük ajab turismifirmad pankrotti

Tänavu on pankrotti läinud üle kahe korra rohkem turismifirmasid kui eelmisel aastal. Turuosaliste arvates peitub põhjus massilises reiside müügis alla omahinna.

2009. aastal pankrotistus viis reisifirmat, sel aastal on neid juba 12. Kuid ikka veel peibutavad reisikorraldajad turiste viimase hetke pakkumistega, kus nädalase paketireisi hind on 3900-4900 krooni.

TEZ Touri juhi Tatjana Arhipova kinnitusel on olukord turismiturul odavate pakkumiste külluse tõttu kriitiline. „Elavnemine ei pruugi alati tähendada positiivset tulemust. Kahjuks ei pannud TopToursi pankrotistumine turiste tegema järeldusi ja nad jätkavad odavate reiside otsimist, ignoreerides asjaolu, et reisikorraldaja ei saa lõpmatuseni müüa reise alla omahinna,“ rääkis ta.

Turismivaldkonnas on kriisi lõpust vara rääkida, lisas Arhipova. Tema sõnul paraneb olukord, kui Eesti turule jääb neli suuremat reisikorraldajat.
Sama arvu pakub välja Ljuna Toursi osanik Ljudmila Kasjan. „Eesti on väike riik ja ausalt reisikorraldajad töötada siin ei saa. Seega tekib ebaaus konkurents, mis tirib reisihinnad alla, mis omakorda viib pankrottideni. Ei saa jätkata lennukite täitmist viimase hetke pakkumiste arvelt,“ selgitas ta.

Kasjani sõnul oli TopToursi pankroti üks põhjus reiside müük alla omahinna, samuti tegevuse lõpetanud Travel In aga oli orienteeritud liiga kallitele suundadele ja spetsiifilistele riikidele.

Estraveli juhatuse liige Anne Samlik on sama meelt, et kõige suurem probleem on reiside müük alla omahinna. Selle põhjuse tõi ta välja rääkides TopToursi pankrotistumisest, mis pikka aega n-ö patustas selliste müükidega.
Novatoursi juhi Andre Uustali kinnitusel on konkurentsivõime säilitamiseks paljud reisikorraldajad sunnitud müüma Eestis reise alla omahinna. „Novatoursi poolt kaks aastat tagasi koostatud firmade konsolideerumise ja turult kadumise prognoos osutus õigeks. Konsolideerumine jätkub ning turult võib kaduda veel mõni väiksem firma,“ rääkis ta.

Uustal lisas, et tšarterreiside turule jäävad usaldusväärsed rahvusvahelised reisikorraldajad, mis lubab säilitada terve konkurentsi 2-3 juhtiva ettevõtte vahel.
Union Traveli juhi Viktoria Lõndina sõnul mõjub vähene reisikorraldajata arv turule tervendavalt, kuigi kliendid kaotavad. „Hinnad tõusevad ja nii odavalt enam hakkama ei saa. Kui müüa reise 2990 krooni eest, siis võib iga reisikorraldajat oodata TopToursi saatus,“ märkis ta. „Kellelegi olid odavad pakkumised kasulikud, kuid kannatada said inimesed. Kõik tulu bumerangina tagasi,“ ütles Lõndina.

Pankrotistunud reisifirmade arv üha suurem
2008. aasta
RKRV Reisid OÜ
Signature Travel Club OÜ

2009. aasta
Aaria Reisid OÜ
AdventureExpert OÜ
Eurotour AS
Happytours OÜ
Suntravel AS
 
2010. aasta
2 Miili Travel OÜ
Alonso OÜ
Columbus Travel OÜ
Deirona Invest OÜ
Embach Tours OÜ
Lighthouse OÜ
Madexpress OÜ
SuperSeaCat OÜ
TopTours AS
Travel in Tours OÜ
Verba Trade AS
Wris-Reiside AS
Allikas: äriregister


 

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Inna Rak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara