Vaata, mida peab teadma raamatupidamise algdokumendist

Raamatupidamine algab algdokumentidest. Müügiarvete koostaja ja müügiarvete ostjatele saatja peab teadma algdokumentide nõudeid.

Äriühingus lepitakse kokku, kes kontrollib ja vastutab väljasaadetavate ning saabuvate dokumentide seadusekohasuse eest.

Müügiarvele pitsati löömine pole kohustuslik 1995. aastast ja müüja allkirja lisamine 2000. aastast.

Äriseadustiku § 15 lõige 2 nõuab, et ettevõtja ärilistel dokumentidel peab olema ettevõtja ärinimi, asukoht ja äriregistri kood.

Raamatupidamise seaduse § 7 järgi on raamatupidamise algdokument majandustehingut kinnitav tõend, millel peavad olema järgmised andmed:

* dokumendi nimetus ja number

* koostamise kuupäev

* tehingu majanduslik sisu

* tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa)

* tehinguosaliste nimed

* tehinguosaliste asu- või elukoha aadress

* majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingut

* asjakohase raamatupidamiskirjendi järjekorranumber.

Raamatupidamise seaduse § 7 lõike 1 punktides 6–8 sätestatud nõuet ei kohaldata algdokumentidele, kui nendes punktides nimetatud andmed on kajastatud asjakohaste algdokumentide alusel koostatud koonddokumendis.

Näiteks kõige tavalisem raamatupidamiseks koostatav koonddokument on aruandva isiku majanduskulude aruanne. Majanduskulude koondaruandes on loetletud kõik ettevõtted, kellelt on midagi ostetud. Kõiki aadresse ei ole vaja kirjutada. Raamatupidamiskohustuslase esindaja, selles näites aruandev isik, kinnitab oma allkirjaga koondaruandel majandustehingute toimumist.

 Raamatupidaja, kes kannab koondaruande raamatupidamisse, lisab koondaruandele raamatupidamiskirjendi järjekorranumbri.

Aruande koostamise reguleerimiskannete algdokument on raamatupidamisõiend. Raamatupidamisõiendil asendab raamatupidamise seaduse paragrahvi lõike 1 punktides 5 ja 6 nõutavaid rekvisiite algdokumendi koostaja nimi.

Raamatupidajad teevad reguleerimis- ehk korrigeerimiskandeid ning vormistavad asjakohased algdokumendid, nimetades neid raamatupidamisõienditeks. Raamatupidamisõiendil peavad olema kõik kohustuslikud rekvisiidid (nagu algdokumendil), välja arvatud teise poole nimi ja aadress. Kindlasti lisab raamatupidaja enda kui koostaja nime.

Elektroonilisel kujul säilitatavaid algdokumente peab olema võimalik kirjalikult taasesitada.

Raamatupidamise algdokumente säilitatakse raamatupidamiskohustuslase raamatupidamise sise-eeskirjas kokkulepitud korra kohaselt.

Käibemaksukohustuslane peab arvete koostamisel järgima käibemaksuseaduse nõudeid.

Raamatupidamisest pikemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatus“.

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Evi Kikas

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara