Vaata, mida peab teadma raamatupidamise algdokumendist

Raamatupidamine algab algdokumentidest. Müügiarvete koostaja ja müügiarvete ostjatele saatja peab teadma algdokumentide nõudeid.

Äriühingus lepitakse kokku, kes kontrollib ja vastutab väljasaadetavate ning saabuvate dokumentide seadusekohasuse eest.

Müügiarvele pitsati löömine pole kohustuslik 1995. aastast ja müüja allkirja lisamine 2000. aastast.

Äriseadustiku § 15 lõige 2 nõuab, et ettevõtja ärilistel dokumentidel peab olema ettevõtja ärinimi, asukoht ja äriregistri kood.

Raamatupidamise seaduse § 7 järgi on raamatupidamise algdokument majandustehingut kinnitav tõend, millel peavad olema järgmised andmed:

* dokumendi nimetus ja number

* koostamise kuupäev

* tehingu majanduslik sisu

* tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa)

* tehinguosaliste nimed

* tehinguosaliste asu- või elukoha aadress

* majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingut

* asjakohase raamatupidamiskirjendi järjekorranumber.

Raamatupidamise seaduse § 7 lõike 1 punktides 6–8 sätestatud nõuet ei kohaldata algdokumentidele, kui nendes punktides nimetatud andmed on kajastatud asjakohaste algdokumentide alusel koostatud koonddokumendis.

Näiteks kõige tavalisem raamatupidamiseks koostatav koonddokument on aruandva isiku majanduskulude aruanne. Majanduskulude koondaruandes on loetletud kõik ettevõtted, kellelt on midagi ostetud. Kõiki aadresse ei ole vaja kirjutada. Raamatupidamiskohustuslase esindaja, selles näites aruandev isik, kinnitab oma allkirjaga koondaruandel majandustehingute toimumist.

 Raamatupidaja, kes kannab koondaruande raamatupidamisse, lisab koondaruandele raamatupidamiskirjendi järjekorranumbri.

Aruande koostamise reguleerimiskannete algdokument on raamatupidamisõiend. Raamatupidamisõiendil asendab raamatupidamise seaduse paragrahvi lõike 1 punktides 5 ja 6 nõutavaid rekvisiite algdokumendi koostaja nimi.

Raamatupidajad teevad reguleerimis- ehk korrigeerimiskandeid ning vormistavad asjakohased algdokumendid, nimetades neid raamatupidamisõienditeks. Raamatupidamisõiendil peavad olema kõik kohustuslikud rekvisiidid (nagu algdokumendil), välja arvatud teise poole nimi ja aadress. Kindlasti lisab raamatupidaja enda kui koostaja nime.

Elektroonilisel kujul säilitatavaid algdokumente peab olema võimalik kirjalikult taasesitada.

Raamatupidamise algdokumente säilitatakse raamatupidamiskohustuslase raamatupidamise sise-eeskirjas kokkulepitud korra kohaselt.

Käibemaksukohustuslane peab arvete koostamisel järgima käibemaksuseaduse nõudeid.

Raamatupidamisest pikemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatus“.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Evi Kikas

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine