PP: Maarit Murka uurib talenti

Hobusepea galeriis on avatud Maarit Murka näitus “Tume maa”, mille idee pärineb sellel sügisel välja kuulutatud riiklikust projektist “Talendid koju”.

Galerii esimesel korrusel on seinad täis erinevate riikide territooriumide kujundeid, mis on grupeeritud mustade ja justkui hoiatavate pusletükkidena. Austraaliast Ameerikani, Austriast Inglismaani – kus iganes edukaid eestlasi leida võib.
Alumisel korrusel aga näeb lühivideot “Second wave” ja rida märksõnastatud klaaskastidesse suletud maale.
Kõigepealt toob Murka välja riigi kahetise tegevuse: ühelt poolt kutsutakse andekaid noori tagasi Eestisse, teisalt pakutakse Dream Foundationi projekti kaudu võimalust välismaale õppima ja tööle minna.
Viimasena nimetatud institutsiooni põhirõhk on siiski välismaal õppimisel, mitte seal karjääri tegemisel, ja ilma selleta on tänapäeva maailmas raske talendiks saada.
Sellele Murka keskendubki. Kes on üldse talent? Kas on olemas mingi test talendikate inimeste kindlaks tegemiseks? Näiteks IT-alal on projekti “Talendid koju” veebilehel talente loetletud USAs neli, Suurbritannias kolmteist. Kas talendid on kõik, kes end välismaal sisse on seadnud?

Tuleb nõustuda Murkaga, kui ta ütleb, et see on poos. Programm on pigem seisukohavõtt kui reaalne, praktikas väljenduva tulemusega projekt.
Ent nii nagu “Talendid koju” sisuline pool on jäänud suhteliselt pinnapealseks, on ka Murka kriitiline positsioon selle projekti suhtes pigem vaid kommenteeriv kui süvitsi minev.
Kõlama jääb isiklik tasand, kus kunstnik loetleb üles viis põhjust Eestist lahkumiseks: eneseteostus, kliima, kogemused, egoism ja kadedus. Need on ta punaselt maale kaitsvate klaaskastide peale kirjutanud.
Murka ütleb, et talle meeldib siin. Kõigele vaatamata. Ka vaatamata sellele, et ta näitusel olevas videos “Second wave” ennast porilombist läbi sõitval autol üleni märjaks laseb pritsida. Kuid Murka jääb paigale ja ei liiguta end. Ta on visa.
Näituse saatetekstis ütleb kunstnik: “Kui räägitakse talendist, siis räägitakse minu jaoks ikkagi eelkõige tööst ja elukutsest. Vaevalt et selle all peetakse silmas andekaid koduperenaisi. Seega ei peaks talendi kodu olema seotud ühegi kontinendi ega riigiga. Talent võiks olla kosmopoliitne. Talent peaks elama seal, kus ta end kõige mugavamalt ja paremini tunneb. Selle all pean silmas ka ebamugavust, mis on teinekord vajalik, et teha oma tööd professionaalselt ja hästi.”

Maarit Murka isikunäitus
“Tume maa”
Hobusepea galeriis, Hobusepea 2, Tallinn
Näitus jääb avatuks
 13. detsembrini


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara