Mitte-eestlased saavad sagedamini töökoha tänu tutvustele

Ehkki meedias heidetakse tihtipeale ette, et eestlased saavad tööle väga kergelt sõprade ja klassivendade-õdede kaudu, selgus Majanduskooli üliõpilaste poolt läbi viidud uuringust, et pigem on siiski venelased need, kes saavad tutvuste kaudu tööle.

Tallinna Majanduskooli personalitöö eriala üliõpilased Jelena Kruglova ja Reelika Kruuse uurisid eesti ja vene rahvusest töötajate värbamist ja valikut. Uurimismeetodiks olid e-posti teel levitatud elektroonsed küsimustikud mõlema rahvuse esindajatele ning lisaks eraldi küsitlus valitud Eesti organisatsioonide
personalitöötajatele. Kokku osales küsitlustes 303 isikut ning 62 ettevõtet. Eestikeelsele küsitlusele vastas kokku 153, venekeelsele 150 ja personalitöötajate ankeedile 62 inimest. Samuti kasutati küsitluse läbiviimiseks erinevaid internetiportaale.

Tulemustes selgus, et eestlased eelistavad töötada kollektiivis, kus on enamjaolt esindatud nende rahvuskaaslased ja vastupidi. Autorid usuvad, et kui ettevõttes on suures ülekaalus ühe rahvuse esindajad, siis teisest rahvusest inimene ei kipu eriti sinna tööle ja kui töötabki, siis ta on rahulolematum ning tõenäoliselt ei püsi selles organisatsioonis kaua.

Mõlemast rahvusest vastajad leidsid, et venelasest kolleegid on tunduvalt avatumad, jutukamad, külalislahkemad ning aktiivsemad suhtlejad kui eestlased. Eestlastest kolleegide osas arvasid vastajad, et nad on venelastega võrreldes rohkem enesekindlad, rahulikud, ambitsioonikad, aga ka kinnised. Selleks, et valida organisatsiooni erinevast rahvusest personali, tuleks uuringu läbiviijate arvates seega arvestada, milliste omadustega töötajaid on ettevõttesse vaja ja millistest inimestest koosnev meeskond töötaks kõige efektiivsemalt. Uuringus osalenud 62 ettevõtte personalitöötaja vastustest selgub, et töötajate värbamisel
ja valikul ei lähtuta kandidaadi rahvusest. Ka uuringu autorid on seisukohal,
et rahvusest ei saa lähtuda personali valikul, kuid samas on vajalik olla kursis ühiskonnas levinud arvamuste ja ka stereotüüpidega.

Autorid uurisid, kuidas on vastajad oma praeguse töökoha saanud. Selgus, et eestlased on rohkem saanud töökoha konkursil osaledes ning venelased rohkem
oma tutvuste kaudu. Huvitav on see, et venelastest vastajad heitsid tihtipeale ette, et eestlased saavad tööle väga kergelt sõprade ja klassivendade-õdede kaudu, kuid uuringu tulemused näitasid, et pigem on siiski venelased need, kes saavad tutvuste kaudu tööle. Kuna vene meedias on juba aastaid liikvel olnud ütlus, “eestlane – see on eriala”, siis soovisid autorid saada uuringus osalejate kommentaare sellele väljendile. Selgus, et enamik uuringus osalenud eestlasi polnud säärasest väljendist kuulnudki, samas tugevalt üle poole venelastest on seda väljendit kuulnud.
Uuringust ilmnes, et vastajate hinnangul on koostöö teisest rahvusest inimesega täiesti võimalik ja et segakollektiive peetakse tugevamaks, tolerantsemaks, sallivamaks ning efektiivsemaks.

Loe pikemalt Äripäeva infolehest "Tööjõuturg".


 

Osale arutelus

  • Reelika Kruuse, Urve Vilk, Jelena Kruglova

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara