Uuring: sõpruseni viivad sarnased geenid

Inimestel võib oma sõpradega olla palju rohkem ühist kui vaid kirg jalgpalli, poliitika või kassipoegade vastu, sest nii nagu perekonnas, võivad ka sõbrad jagada sarnaseid geene.

Et analüüsida seoseid inimsuhete ja geenide vahel, koguti USAs läbi viidud uuringu jaoks kokku kahe suuremahulise ja pikaajalise töö andmed, millest mõlemas paluti osalejatel anda infot sõprussuhete ja sotsiaalsete võrgustike kohta, vahendab ERRi teadusportaal ajakirja Proceedings of the National Academy of Sciences.

Sarnaselt parvedena lendavatele lindudele kalduvad inimesed, kes kannavad kindlat geneetilist markerit geeni DRD2 näol (alkoholismiga seotud dopamiini retseptor), moodustama sõprussuhteid teiste DRD2-positiivsete kaaslastega ja vastupidi: kel vastavat geeni pole, loovad sidemeid eelkõige DRD2-negatiivsete kaaslastega.

Samas kehtib väljend, et vastandid tõmbuvad, ka geneetilisel tasandil: nimelt leiti, et need rahvad, kes kannavad geeni CYP2A6 kindlat varianti, on enamasti avatud loomuga ja loovad sõprussuhteid selliste inimestega, kellel vastavat geenivarianti pole.

Artikli üks autor, California Ülikooli meditsiinilise geneetika ja poliitikateaduse professor James Fowler usub, et edasine uuring paljastab veel mitmeid biomehhanisme, mis võivad sõprussuhete loomisel tähtsaks osutuda; nii arvatakse, et geneetilisest tasandist uurituna võiks sõprus pakkuda paremat arusaama viisidest, kuidas geenid kujundavad meie sotsiaalset keskkonda ja sealt edasi, kuidas sotsiaalse keskkonna mõjud kujundavad meie käitumist.


 

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Indrek Kald

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara