PP: barokiklassika kõlab taas

Suurejooneline barokkmuusikafestival kutsub taas. Nautimiseks pakutakse kaunist muusikat barokiajast ja ka tänapäevast.

“Festivalil kõlab muusika avatud südamele ja vabale vaimule!” deklareerib kunstiline juht Andres Mustonen, kelle peamine idee on väljuda ühe kultuuri kitsastest raamidest, et jõuda sidemeteni maailma erinevate kultuuride vahel nende ristumisteni välja.
Kokku toimub festivali raames kümme kontserti. Avakontserdil “Püha linn Jeruusalemm” esinevad viiuldaja Pavel Vernikov, tenor Mati Turi, Segakoor Latvija ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Andres Mustoneni juhatusel. Kõlavad teosed, mis ülistavad paljude religioonide pühimat paika Jeruusalemma. Kõlab teoseid sellistelt vanameistritelt nagu Claudio Monteverdi, Thomas Tallis ja Michel-Richard de Lalande. Nüüdisheliloojatest aga tuleb ettekandele Leonid Hoffmani, Jossif Bardanašvili, Krzysztof Penderecki ja Andres Uibo looming.
Kontserdi avateos “Prayer for Jerusalem” pärineb kuulsaimalt tänapäeva briti heliloojalt John Tavenerilt, kel samal päeval 65. sünnipäev.
”Minu teos “Prayer for Jerusalem” on appikutse islami, judaismi ja kristluse ühisele jumalale. Prohvet Muhamedi hadith kuulutas, et jumal on olemine ilus ja ta armastab ilu. Inimkonna käitumises on praegu väga vähe seda ilu näha ning lähiajal toimub suur hüpe just selle igavikulise ilu poole. Oma teoses püüdsingi muusikakeele kaudu taasavastada midagi sellest lõputa ilust,” selgitab John Tavener.

Kõlab Vivaldi esimene oopus. Kammerkontserdil Mustpeade majas esitavad Svjatoslav Moroz ja Andres Mustonen viiulitel, Natalia Gutman tšellol ja Ivo Sillamaa klavessiinil veneetslase Antonio Vivaldi esimese teadaoleva kirjastatud oopuse – 12 triosonaati.
Mederi saalis annab sooloõhtu Natalia Gutman, mängides Johann Sebastian Bachi kolm partiitat soolotšellole.
Tänapäeva ühe mitmekülgsema bassi ja lautomängija Joel Frederikseni sooloõhtu viib kuulaja huvitavale ekskursioonile inglise, prantsuse ja itaalia muusikasse alates renessansist kuni varase barokini. Kõlavad virtuoossed laulud, peene rütmikaga varased prantsuse šansoonid, oodid armastatule, ülemeelikud joogilaulud ja melanhoolsed romansid sõdurite elust.
Saksa mainekas vokaalansambel Die Singphoniker esitab festivali viiendal päeval meeleoluka kava “…just songs!”, mis hõlmab lugusid renessansist džässini.
Gregooriuse laulu kaudu kutsuvad nad esile keskaegse kloostri müstilise ja spirituaalse vaimsuse, renessansi madrigalid on muudetud elavateks piltideks 16. sajandist. Romantismi ajastu emotsionaalsus äratatakse ellu Schuberti, Mendelssohni ja Schumanni laulude abiga. Kuldsete 1920. aastate frivoolsus tuleb esile Comedian Harmonists hittide kaudu ning lillelaste hipiajastu tuuakse publiku ette ansambli Simon & Garfunkel õrnade meloodiate abil. 

Festivali lõpetab Bachide perekonna looming. Traditsiooniliselt toimub festivalil Hortus Musicuse kontsert vanamuusikaansambli endiste ja praeguste liikmetega, seekord koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Kontsert kannab pealkirja “Siioni muusa” ja esitamisele tulevad Michael Praetoriuse 4–16häälsed motetid.
Bachide perekond on ilmselt kõigi aegade kuulsaim muusikute suguvõsa, kelle nimekaim esindaja on Johann Sebastian Bach. Festivali lõppkontserdi kava ongi koostatud tema ja ta poegade Wilhelm Friedemanni, Carl Philipp Emanueli, Johann Christiani ja Johann Christoph Friedrichi loomingust.

Fookuses
 XXII barokk-muusikafestival
28. jaanuar – 5. veebruar
Kontserdid toimuvad Tallinnas, Tartus ja Jõhvis
www.concert.ee

 

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Kersti Inno

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara