PP: graafikatriennaal on Kumu üle võtnud

Iga kolme aasta tagant toimuv Tallinna graafikatriennaal on sel aastal järjekorras viieteistkümnes. Näha saab graafikat, videoid ja installatsioone.

Juubeli puhul tundub olevat pingutatud eriliselt, mis tähendab, et triennaal laiutab Kumus kolmel korrusel kokku rohkem kui 2000 ruutmeetril.
Täpsuse mõttes tuleb siiski mainida, et tegemist on kahe näitusega. “Mapping” reastab üles Euroopa ühe vanima, Ljubljana graafikatriennaali laureaadid, kelle hulka kuuluvad näiteks Pablo Picasso, Damien Hirst ja Robert Rauschenberg.
Graafikatriennaal ise on enda alla võtnud Kumu kaks kõige suuremat näitusesaali. Esinevad nii Baltimaade kui ka teiste riikide kunstnikud, kes on oma tööd triennaali žüriile esitanud.
Peale graafikateoste saab triennaalil näha videoid ja installatsioone, mis teebki selle põhimõtteliselt hoopis suureks moodsa kunsti näituseks.
Triennaali tänavune pealkiri “Armastuse, mitte raha pärast” võtab luubi alla kaks elu alust – armastuse ja raha –, kuid kaldub romantiliselt esimese poole. Eelkõige viitab pealkiri kunstimaailmale endale. Veel paar aastat tagasi, kui kunstiturg õitses, ei olnud andekal kunstnikul rikkaks saamine ja üleelusuurustele projektidele rahastaja leidmine sugugi võimatu unistus. Koos majandusega kukkus kokku ka hirmkallite kunstiprojektide tegemine ja nüüd on fookusesse seatud teised väärtused – väikevormid, graafika.
Näituse tööd käsitlevad pealkirja vabalt. Kõige laiemas skaalas vaadeldakse igasuguseid töid ja tegemisi, mille peamine liikumapanev jõud on armastus, sest raha pole või ei ole see piisav motivaator. Siin jõuab näituse kontseptsiooni autor Simon Rees taas kord äärmiselt lihtsa, romantilise ja inimliku tõeni: elu edasi viivaks jõuks on armastus, mitte raha. Diskussioonimomenti ei tekigi.
Tõsiste teemade esitamine läbi mängulisuse prisma tundub olevat tänavuse triennaali üks põhilisi suundi. Publikule pakutakse kaasamõtlemise kõrval ka kaasategemist, näiteks tembeldamise näol.
Kes seiklust ei karda, need saavad suures saalis avastada uusi kõrgusi. Nimelt on lõpuks ära kasutatud Kumu suure saali kõrget lage ning ehitatud sinna mitmetasapinnaline kunstitöid kandev konstruktsioon. Kujunduse autorid on Ralf Lõoke ja Neeme Külm.
Triennaali läbivaatamiseks kuluks tõenäoliselt päevi, kuid õnneks jääb ka kiiremal läbipõikamisel osa töid pinnale. Eelkõige tasub jälgida noori Eesti kunstnikke, kes triennaali žürii tuleseinast läbi on tulnud.

 "Armastuse, mitte raha pärast"

Tallinna XV graafikatriennaal

Kumus, Weizenbergi 34/Valge 1, Tallinn

Näitus jääb avatuks 8. maini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara