PP: graafikatriennaal on Kumu üle võtnud

Iga kolme aasta tagant toimuv Tallinna graafikatriennaal on sel aastal järjekorras viieteistkümnes. Näha saab graafikat, videoid ja installatsioone.

Juubeli puhul tundub olevat pingutatud eriliselt, mis tähendab, et triennaal laiutab Kumus kolmel korrusel kokku rohkem kui 2000 ruutmeetril.
Täpsuse mõttes tuleb siiski mainida, et tegemist on kahe näitusega. “Mapping” reastab üles Euroopa ühe vanima, Ljubljana graafikatriennaali laureaadid, kelle hulka kuuluvad näiteks Pablo Picasso, Damien Hirst ja Robert Rauschenberg.
Graafikatriennaal ise on enda alla võtnud Kumu kaks kõige suuremat näitusesaali. Esinevad nii Baltimaade kui ka teiste riikide kunstnikud, kes on oma tööd triennaali žüriile esitanud.
Peale graafikateoste saab triennaalil näha videoid ja installatsioone, mis teebki selle põhimõtteliselt hoopis suureks moodsa kunsti näituseks.
Triennaali tänavune pealkiri “Armastuse, mitte raha pärast” võtab luubi alla kaks elu alust – armastuse ja raha –, kuid kaldub romantiliselt esimese poole. Eelkõige viitab pealkiri kunstimaailmale endale. Veel paar aastat tagasi, kui kunstiturg õitses, ei olnud andekal kunstnikul rikkaks saamine ja üleelusuurustele projektidele rahastaja leidmine sugugi võimatu unistus. Koos majandusega kukkus kokku ka hirmkallite kunstiprojektide tegemine ja nüüd on fookusesse seatud teised väärtused – väikevormid, graafika.
Näituse tööd käsitlevad pealkirja vabalt. Kõige laiemas skaalas vaadeldakse igasuguseid töid ja tegemisi, mille peamine liikumapanev jõud on armastus, sest raha pole või ei ole see piisav motivaator. Siin jõuab näituse kontseptsiooni autor Simon Rees taas kord äärmiselt lihtsa, romantilise ja inimliku tõeni: elu edasi viivaks jõuks on armastus, mitte raha. Diskussioonimomenti ei tekigi.
Tõsiste teemade esitamine läbi mängulisuse prisma tundub olevat tänavuse triennaali üks põhilisi suundi. Publikule pakutakse kaasamõtlemise kõrval ka kaasategemist, näiteks tembeldamise näol.
Kes seiklust ei karda, need saavad suures saalis avastada uusi kõrgusi. Nimelt on lõpuks ära kasutatud Kumu suure saali kõrget lage ning ehitatud sinna mitmetasapinnaline kunstitöid kandev konstruktsioon. Kujunduse autorid on Ralf Lõoke ja Neeme Külm.
Triennaali läbivaatamiseks kuluks tõenäoliselt päevi, kuid õnneks jääb ka kiiremal läbipõikamisel osa töid pinnale. Eelkõige tasub jälgida noori Eesti kunstnikke, kes triennaali žürii tuleseinast läbi on tulnud.

 "Armastuse, mitte raha pärast"

Tallinna XV graafikatriennaal

Kumus, Weizenbergi 34/Valge 1, Tallinn

Näitus jääb avatuks 8. maini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine