PP: visandid uuest eesti rahast

Tallinna linnagalerii esimese poolaasta näituste üldteema on “Money, Money, Money” ja esimeseks näituseks Tanel Rannala ja Mart Rauni ühisnäitus “Uus raha”, mis pakub visandeid uuest Eesti rahast.

Rahast rääkimine tundub kunstivallas alati libe tee olevat, sest kunst ja krõbisevad maksevahendid ei ole tihtilugu omavahel sina peal. Seetõttu peaks olema huvitav jälgida kõiki linnagalerii näitusi, mis rahateemat juunikuuni erineva nurga alt lahkavad.

Esimene näitus on õnnestunud. Rannala ja Raun uurivad Eesti raha ajalugu, meenutades, kui sageli siin territooriumil raha tegelikult vahetunud on ja kui palju maksevahendeid meil käibel on olnud. Veelgi enam – Eero Kangor kirjutab näituse sissejuhatuses, et euro ei pruugi ju sugugi viimaseks jääda.
Näitus jaguneb kaheks osaks. Esimene tegeleb meie kupüüride ajalooga. “Eesti maavarad” kujutab suurt mosaiiki Eestis käibel olnud rahatähtedest, mis on viidud pisikesse formaati Eesti kaardi aluspõhjal.

“Raha sugupuu” on visuaalne sugupuu Eesti käiberahadest alates vabariigi loomisest. Graafiliselt on ära näidatud ka paralleelselt kehtinud rahatähed. Sugupuu lõpeb pärast eurot hüpoteetilise tulevikurahaga, mida on kujutatud veel looteseisundis olevana.
Galerii teine ruum on käsitöötuba. “Visandid uuest Eesti rahast” pakub igale külastajale võimalust istuda laua taha maha ning paberi, kääride, liimi ja ajaleheväljalõigete abiga kujundada oma versioon Eesti tulevikurahast, mille saab pärast näitusele üles riputada.

Samas saab vaadata intervjuusid erinevate inimestega ja kuulata nende arusaamu Eesti tulevikurahast.
Oma riigi rahale mõeldakse igapäevaelus harva. Selle tähtsust märgatakse tavaliselt alles selle kadumisel. Siis ärkavad uuesti ellu ka rahatähtedel kujutatud sümbolid.
Rannala ja Raun ärgitavad inimesi mõtlema just nende samade sümbolite peale ja valima neist need kõige olulisemad, mis on väärt kupüüri peal kujutamist.

Rannala ja Raun pakuvad europohmelusest pääsemiseks mängulist keskkonda. Mäng kui meetod toimib hästi muutuste omaksvõtmisel, stsenaariumite läbimängimisel ja olukorra analüüsimisel nii laste kui ka täiskasvanute puhul. Oma fantaasiat uue raha kujundamisel võivad rakendada kõik.
Teisalt tunduvad kunstnikud läbi kogu näituse viitavat sellele, et raha ei ole kunagi midagi stabiilset. Nii nagu muutub raha välimus, on ka selle väärtus ajas muutuv.

Tanel Rannala ja Mart Rauni “Uus raha”
Tallinna linnagalerii, Harju 13
Näitus jääb avatuks 13. veebruarini.
www.kunstihoone.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara