Milleks kohustab müügileping?

Müügileping on levinud võõrandamisleping, mida sõlmitakse omavahelistest suhetes iga päev, mõtlemata, millised juriidilised kohustused sellega kaasnevad.

Isikud sõlmivad sageli müügilepinguid sellele mõtlemata ja endale aru andmata, et lepingu sõlmimisega kaasnevad erinevad subjektiivsed õigused ja juriidilised kohustused. Näiteks autole kütust ostes ei mõelda sageli sellele, et müüja ja ostja sõlmivad müügilepingu, mis näeb ette lepinguosaliste õigused ja kohustused.

Müügilepingu alusel kohustub müüja andma ostjale olemasoleva, valmistatava või müüja tulevikus omandatava asja ning tegema võimalikuks omandi ülemineku ostjale, ostja aga kohustub müüjale tasuma asja ostuhinna rahas ja võtma asja vastu (VÕS § 208 lg 1).

Niisiis läheb müügilepingu alusel omandiõigus üle ühelt isikult teisele tasu eest.

Võlaõigusseaduse § 208 lõike 1 kohaselt on müügilepingu osalised müüja ja ostja. Müüja kohustused on suunatud ennekõike asja üleandmisele ning ostja kohustused on suunatud asja vastuvõtmisele ja tasu maksmisele.

Müügilepingu osalised võivad olla kõik isikud, sh ka tarbijad ning majandus- ja kutsetegevuses osalevad isikud.

Tarbija on füüsiline isik, kes teeb tehingu, mis ei seondu igapäevase majandus- ja kutsetegevusega. (VÕS § 34)

Kui müügilepingu sõlmivad omavahel majandus- ja kutsetegevuses osalev isik (müüja) ja tarbija (ostja), on tegu tarbijalemüügi lepinguga.

Müügileping on vastastikune tehing. See tähendab, et müügilepingu osalistel on õigused ja kohustused, mida tuleb täita. Kui üks lepingu osaline on oma kohustused täitnud, peab ka teine oma kohustused täitma.

Näiteks kui kaks isikut on sõlminud auto võõrandamiseks müügilepingu, peab müügilepingust tulenevalt ostja andma müüjale nõuetekohase auto. Ostja peab aga mõistliku aja jooksul pärast auto vastuvõtmist maksma müüjale auto eest tasu, st müüjal on õigus nõuda ostjalt pärast auto üleandmist tasu maksmist.

Müügilepingust lähemalt „Juhiabi käsiraamatus“.

Osale arutelus

 • Andres Õige, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara