Kuidas olla keskkonnasõbralik linlane?

Kuigi üksikisiku keskkonnamõju pole nii suur, kui näiteks suurte tööstus- või energeetikaettevõtete oma, saab iga inimene anda siiski oma panuse keskkonnasäästlikuma linna eest, kirjutab Bioneer.ee.

Säästke vett
Eestimaal on vesi ilmselgelt alahinnatud. Me ei pane isegi tähele, mil moel me vett raiskame.

Linnakorteris elades tundub kraanist tulev piiramatu veehulk lausa enesestmõistetav. Ometi on olemas kümneid ja kümneid nippe vee kokkuhoiuks. Näiteks peske käsi kätepesukausis ja kasutage sama vett vetsupotis. Kastke lilli vihmaveega. Peske nõusid ja pesu veesäästlikult. Ärge laske kraaniveel hambapesu ajal joosta. Piirake duši all viibimise aega. Võimalusi on teisigi!

Säästke elektrit
Ka elektri puhul on kerge unustada, et tegemist ei ole piiramatult meie mugavuste teenistusse antud keskkonnamõjuta ressursiga, mis „lihtsalt tuleb“ stepslist.

Elekter on väga kallis hüve, sest selle nimel kahjustatakse Eesti keskkonda – seda sama keskkonda, milles me kõik elame. Eesti on aastakümneid kasutanud kodumaise elektrinõudluse katmiseks põlevkivi, mis on väga keskkonda laostav vahend elektri saamiseks.

Linnaelanikud on tahes-tahtmata suurema elektrihulga tarbijad, sest linnad säravad tuledes ka öösel. Linnades valgustatakse ju tänavaid, koridore, kaubanduskeskuseid, vaateaknaid, reklaamtahvleid, parklaid jms. Elektrit tarbivad ka ooterežiimil pangaautomaadid, töötavad öölokaalid, klubid, haiglad ja bensiinijaamad. Kuid asi ei ole lootusetu!

Igaüks meist saab üle vaadata oma koduse elektritarbimise. Näiteks võime välja lülitada kõik ooterežiimil seisvad kodumasinad ja tehnikavidinad. Korteriühistud saavad majade koridoridesse paigutada liikumisanduriga lambid. Me saame hoolitseda ka selle eest, et meie töökohal inimesed teaksid elektrisäästmise nippe.

Liikuge võimalusel ühistranspordiga, rattaga või jala
Ärge võtke autost loobumist kui karistust, vaid rõõmustage. Jala ja rattaga liikudes edendate oma tervist. Ühistranspordiga liikudes säästate raha, sageli ka aega ja närve. Ühistranspordiga liikudes ei saa te sattuda enda poolt põhjustatud liiklusavariisse – ka see on boonus.

Kui te ei taha autost päriselt loobuda, siis loobuge vähemalt lühikestest autosõitudest. Näiteks 250 meetri kaugusel asuvasse poodi saate te ka jala minna.

Nähke prügiteemat laiemalt
Mõelge jäätmetele juba ennetavalt. Ärge laske kaubanduskeskuses iga toiduainet eraldi kilekotti pakendada. Eelistage kaupu, mille pakendeid te saate oma piirkonnas taaskasutada. Jätke taaskasutuseks sobimatu pakendiga (nt vahtplast) kaup võimalusel ostmata.

Tundke oma koduümbruse pakendikonteinerite ja jäätmejaamade asukohti. Kui külastate autoga kaugemat kogumiskonteinerit või vanu riideid vastu võtvat poodi, siis võtke naabri kraam ka kaasa, kui tal seda pakkuda on – nii ei pea tema eraldi sõitma.

Ostke pika kasutuseaga tarbekaupa. Kui näete, et teie maja korteriühistu liikmed ei oska jäätmeid sorteerida või neil pole selleks motivatsiooni, siis jagage teistega omi teadmisi.

Olge aktiivne kodanik
Selle asemel, et näpuga näidata, mis halvasti on, aidake probleeme parem lahendada.

Osalege vabatahtlikuna näiteks heakorratöödes, andke linnaametnikele teada võimalikest probleemide lahendustest, korraldage mõttetalguid, edendage naabritevahelist suhtlust, korraldage taaskasutuslaat või käsitöö turg. Vaadake vabatahtliku tegevuse kalendrit!

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Katrin Lipp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara