PP: tumm film saab uue kõla

Festivalide sekka homsest lisanduv uus tummfilmide festival toob publiku ette kuus filmi, millele annavad improvisatsioonilise muusika abil uue näo nimekad bändid kogu maailmast.

Tallinn 2011, PÖFFi ja Rampade Oru ühistööna saab homsest tuule tiibadesse uus filmifestival – “Tummfilmid tõstavad häält”.
Festivali produtsendi Ave Ungro sõnul tekkis idee mitmete inimeste sarnaste unistuste tulemusena. “Meie programmijuhi Helmut Jänese unistus oli tummfilmide festival, Tallinn 2011 programmimeeskonna unistuseks oli erinevaid maailma kultuure kajastav festival, minul oli unistuseks see, et oleks võimalus vaadata tummfilmide uushelindusi ja erinevate žanriliste kokkupõrgete tulemusel tekkinud inspiratsioonipahvakuid,” rääkis Ungro festivali sünnist.

Küsimusele, miks 3D-ajastul just tummfilm, oli Ungro vastus kiire ja konkreetne – see on kinokunsti häll. “Ta on selle kõige algus, mida me praegu filmimaastikul naudime. Seda aeg-ajalt uuesti avastada ja meelde tuletada on igati oluline, et inimesed hakkaksid teadvustama, kust on alustatud, et jõuda selline, kus me praegu oleme,” toonitas festivali produtsent.

Et Tallinna kultuuripealinna kandvaks teemaks on mereäärsed lood, siis võib mingil määral seda pidada ka festivali ühiseks nimetajaks. Filmid ei räägi mereäärsest elust, küll aga on on kõik maad, kelle filmid ja artistid festivalil kokku saavad, Ave Ungro sõnul otsapidi mere ääres.

“Teisalt, see mereäärsete lugude temaatika ja kontseptsioon ei hõlma endas ainult geograafiliselt ja füüsiliselt mõõdetavat. See hõlmab endas ka väga tugevalt kontseptsiooni inimese silmapiiri avardamisest,” täpsustas ta. 

Taustaks kõlab midagi täiesti uut, improvisatsioonilist ja tavatut. Silmapiiri avardamiseks on korraldajad programmi valinud väga eriilmelisi filme, millele erinevatest maailmajagudest pärit muusikud seansi käigus uushelinduse teevad.

Tähendab see seda, et ära tasuks unustada traditsiooniline heliriba, mida tummfilmide taustal ollakse harjutud kuulma. “Me tahtsime natukene sellist segapudru programmi teha. Ja seda seepärast, et festivali üks eesmärke ongi viia kokku erinevad filmid ja muusikastiilid,” selgitas festivali programmijuht Helmut Jänes.

Seega sellistele klassikalistele eelmise sajandi teisest kümnendist pärit filmidele nagu “Tabu”, “Inimene filmikaameraga”, “Berliin, suurlinna sümfoonia” ja “Noored kotkad” ning uuele, 2007. aastast pärit filmile “Antenn” teevad kaasaegse helikeele näiteks elektroonilise tango üks viljelejaid Argento Tango Fusion Hispaaniast, spagetivesterni stiilis duo Dead Combo Portugalist, ameerika räppar ja beatboxer Napoleon Maddox USAst koos eesti džässklarnetisti Meelis Vindiga, kultuslik Eesti müramuusikabänd ÖÄK ja peaesinejana etnofuturistlik Konono No 1.

Oodatud on nii vanem kui ka noorem publik. “Me tahame sellise koosluse kaudu – nagu moodne uus heli ja tummfilm – tuua tummfilmid lähemale publikule, kes ei viitsi seda traditsioonilise heliribaga tummfilmi vaadata,” võttis Jänes kokku.

Tummfilmid tõstavad häält”
19.02–05.03
Piletid: 10–15 eurot
Lisainfo: www.facebook.com/tummfilmid
Kava
19.02 Kumu auditoorium
Napoleon Maddox (USA)/Meelis Vind (Eesti) – “Noored kotkad” (Eesti 1927)
20.02 kino Artis
Jaapani benshi kultuuri tutvustav loeng koos filmiga “Madu” (Jaapan 1925)
25.02 Kumu auditoorium
Dead Combo (Portugal) – “Inimene filmikaameraga” (Nõukogude Venemaa 1929)
26.02 Kumu auditoorium
ÖÄK (Eesti) – “Berliin, suurlinna sümfoonia” (Saksamaa 1927)
04.03 Vene Kultuurikeskus
Argento Tango Fusion (Hispaania) – “Antenn” (Argentina 2007)
05.03 Vene Kultuurikeskus
Konono No 1 (Kongo) – “Tabu” (USA 1930)

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara