PP: Kui maailm jääb väikseks

Von Krahlis esietenduv “Madame Bovary” on elamus neile, kes on kordki elus tundnud, et nad väärivad paremat elu, vanus ja sugu ei ole siinkohal määravad.

Lavastaja Marianne Kõrver märkis, et erinevalt Flaubert’i Emma Bovaryst ei pea Von Krahli samanimeline kangelanna võitlema provintsieluga ega unistama elust Pariisis. Temale pole kitsaks jäänud mitte ainuüksi väike kolgas kusagil Prantsusmaal, vaid terve maailm. “Ta usub, et tõeline elu on kusagil mujal, aga haritud naisena ei saa ta lootma jääda mõnele teisele geograafilisele paigale, vaid otsib seda Apollinaire’i, Õnnepalu, Pessoa ja Baudelaire’i luuletustest, Godardi filmidest, Bobby Vintoni ja Roy Orbisoni lauludest,” selgitas Kõrver.

Von Krahli lavastuse Emma Bovary väljendab oma suhtumist kõigesse materiaalsesse kaunite tsitaatidega, mis on tema jaoks tähtsamad kui terve krediitkaartide, intresside ja eluasemelaenude maailm kokku.

Tundemaailm põhiolemuselt endine. Lõputu vaidlus ning ihalus kõige kättesaamatu järele on see, mis Kõrverit selle loo puhul võlub. “Flaubert mõistis, et romantism on alati luhtumisele määratud, sest ta püüdleb kättesaamatut. Samal ajal ei jäta romantik oma targas hinges iialgi vaidlust selle üle, kuidas saab inimene loobuda oma kesise elu ümberkujundamise püüdest, kuidas saab ta keelduda oma unelmaile lähenemast ja oma igatsusi ning väljateenitud õnne taga nõudmast,” sõnas ta.

Kõrver usub, et inimese tundemaailm on alates romantismiajastust jäänud üsna muutumatuks. “Unistused ja igatsused on oma põhiolemuselt sarnased, ükskõik kuidas neid täpselt sõnastada või milles nad väljenduvad. Juba sellepärast ei tahaks ma enda kanda võtta ühe täiusliku kirjandusteose kaasajastamise pattu,” nentis Kõrver. Ta selgitas, et kuna tekstid on tema enda kirjutatud, ei kajasta lavastus täpselt Prantsuse 19. sajandi provintsielu.

Täiuslik kirjandusteos. Flaubert’i teost on peetud täiuslikuks kunstiteoseks tehnilistel põhjustel: ta on suutnud sõnadesse maalida nii sündmusi kui ka inimesi. Aga see kõik ei tee Kõrveri arvates veel Emma Bovary loost täiuslikku lugu, sest mis võiks iseenesest olla banaalsem kui romantiline naine, kes petab oma keskpärast meest, laostab ta ja võtab endalt lõpuks elu?
“Usun, et peaaegu iga inimese hingekoostises on natuke bovarismi. Iga notar kannab endas luuletaja riismeid ja pole ilmselt kedagi, kes vähemalt korra elus ei unistaks, et tõeline elu on kusagil mujal ja pole päris see, mis mind siin ja praegu ümbritseb,” arutles lavastaja.

 “Madame Bovary”
Von Krahli teater
Lavastaja: Marianne Kõrver
Osades: Mari Abel, Tiina Tauraite, Liina Vahtrik, ­
Taavi Eelmaa, Erki Laur,
Lauri Lagle
Esietendus: 2. aprill
Piletid: 11 ja 14 €
www.vonkrahl.ee

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Catriona Taruste

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

ADVOKAADIBÜROO RASK otsib SEKRETÄRI

Tammiste Personalibüroo OÜ

10. juuni 2018

Teabevara