Põhjamaad annavad kodanikele alati uue võimaluse

Hooliv ühiskond võimaldab inimestel elus edasi liikuda ja annab neile teise võimaluse. Põhjamaa inimesed teavad, et neil ei ole kunagi hilja uusi teadmisi omandada – selles mängib suurt rolli ka täiskasvanuharidus, kirjutab ajakiri Personali Praktik.

Põhjamaade elanikud vanuses 25–64 (Norra, Rootsi, Soome) on need, kes osalevad koolitustel ja kursustel rohkem kui samaealised inimesed mujal Euroopas.

Aktiivsemad on rootslased, kellest ligi kolmveerand on osalenud kolme aasta jooksul koolitusel. Haridus, mis ei anna otsest kõrghariduse kraadi (nn mitteformaalne haridus), on rohkem levinud 25–64aastaste hulgas Põhjamaades ja ka mujal Euroopas. Rootsi on siin klass omaette, kus mitteformaalsest koolitusest on võtnud ühe aasta jooksul osa seitse inimest kümnest. Ka Soomes ja Norras on rohkem kui 50% osalenud ühe aasta jooksul erinevatel koolitustel.

Soomes ja Rootsis tähendas see ühe inimese kohta kokku üle 150 tunni
koolitust aastas. See oli kõrgeim kogu Skandinaavias. Rootsis oli koolitustundide arv kõrgeim ehk 114 tundi ühe inimese kohta. Soomes osalesid 25–64-aastased koolitustel keskmiselt 86 tundi ja Norras kümme tundi vähem ehk siis 76 tundi.

Rootsi ühiskonnaelus on pikad traditsioonid nn rahvaharidusel ja täiskasvanuõppel, mida iseloomustab suur valikuvabadus. Inimesed saavad ise endale eesmärke seada ning riik võimaldab neil otsustamisel kaasa rääkida. See suurendab võimalusi mõjutada oma elu ja muuta see paremaks, mis omakorda viib ühiskonna stabiilsuse kasvuni.

Samuti annab rahvaharidus oma panuse demokraatia tugevnemisse ja arengusse ning suurendab huvi osaleda kultuurielus.

Rootsi rahvaülikoole (sh erinevad koolitusühendused) rahastatakse suures osas
riigi ja maakonna eelarvest. Igal aastal saab rahvaharidus ligikaudu 347 400 000
eurot riigieelarvest, mis jagatakse eri tegevusalade vahel.

Rootsis on praegu ligikaudu 150 rahvaülikooli (Eestis mõned üksikud), millest
107 juhitakse liikumiste, fondide, ühingute või organisatsioonide ning ülejäänuid
maakondade või regioonide kaudu. Seal õppimine on tasuta ning koolidel on õigus raha võtta vaid õppekirjanduse, -materjalide ja ootamatute väljaminekute
eest, nagu õppereisid ja toitlustamine.

Lisakulu tekib neil, kes vajavad elukohta nt kooliinternaadis, mistõttu tuleb maksta lisaks toidu ja elamise eest. Keskmiselt teeb see ligikaudu 4000 Rootsi krooni kuus (463,20 eurot).

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Taavi Alas

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara