Väärarusaam: kompromissist keeldumine tähendab vastuhakku

Peamine põhjus, miks inimesed eitava vastuse eest kätte maksavad, on suhtumine sellesse kui isiklikku rünnakusse, mitte kui pühendumisse millelegi tähtsale, kirjutab Elizabeth Doty raamatus "Kompromissilõks: kuidas olla edukas ilma hinge müümata".

Mängureeglite muutmise ideest inspiratsiooni saades avastavad inimesed tihti oma julguse ja leiavad uue allika, kust jõudu ammutada. Nad on märksa altimad riskeerima ja vastu vaidlema asjadele, mis nende meelest on valed, seisma vastu kahjutekitamisele või võimu kuritarvitamisele. “Sa pead paati kõigutama hoolimata selle mõjust arenguvestlusele! Nad lihtsalt ei austa elementaarset moraali, kui keegi neile vastu ei astu,” ütles noor ja kirglik farmaatsiaettevõtte töötaja.

Ebaterve surve tingimustes järeleandmisest keeldumine võib nõuda vastuhakku, aga kui adrenaliin voolama pääseb, võib meelest minna, et see on vaid üks võimalus paljudest. Kui sa jäädki mässama või etteaimatavalt käituvasse opositsiooni, võid lõpetada madalamal tasandil, kuna selline lähenemine sunnib sind egodevahelisse sõtta. Eesmärgiks saab oma õiguse tagaajamine, mitte õigete asjade tegemine.

Peamine põhjus, miks inimesed eitava vastuse eest kätte maksavad, on suhtumine sellesse kui isiklikku rünnakusse, mitte kui pühendumisse millelegi tähtsale. Sa sunnid inimesi kaaluma, kas nad on tegutsenud oma väärtustele vastukäivalt ning nagu me kompromissilõksu uurides nägime, on see protsess äärmiselt piinarikas. Tõenäoliselt asuvad nad vastuseks kaitsepositsioonile ja ründavad omakorda, selle asemel et mõista sinu seisukohta ja teha sisimas mõningaid muudatusi.

See aga ei tähenda, nagu ei kasutaks sa muudatuse mõjutamiseks kunagi võimu. Teadmine, kuidas seda oskuslikult teha, on oluline teiste tähelepanu püüdmisel, et sind võetaks tõsiselt, ja varem ebaoluliseks peetud küsimuste arutamiseks inimeste ühe mütsi alla saamisel.

Ent tähtis on mõista, et võitlemine on ainult üks võimalus ning peale selle leidub olukorra mõjutamiseks ka palju teisi mooduseid ning kui seisad silmitsi ebaterve survega kompromissile minna, on sul valida mitme võimaluse vahel. Olen märganud vähemalt viit : mõistlik kompromiss, siirad vestlused, positiivsed piirangud, oskuslik mõjutamine ja konstruktiivne loobumine. Oma reaktsioone uurides ja kohandades suudad sa avaldada suuremat mõju ja samas vähendada ebasoovitava tagasilöögi ohtu. Paradoks seisneb teadmises, et kui näed midagi valesti olevat, siis tead, et ei pea automaatselt vastanduvat lähenemist valima ning see suurendab võimalust, et tunned vajaduse ära selle tekkemomendil ja reageerid ennetavalt.

Loe pikemalt Elizabeth Doty raamatust "Kompromissilõks: kuidas olla edukas ilma hinge müümata".

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara