Käsundusleping: oluline protsess, mitte tulemus

Käsunduslepingu regulatsioon erineb oluliselt teistest teenuse osutamise lepingute regulatsioonidest.

Käsundusleping on teenuse osutamise leping, mille alusel peab teenuse osutaja üksnes tegutsema eesmärgi saavutamise nimel. Seega on oluline kohustuste täitmise protsess, mitte aga niivõrd kindlaks määratud eesmärgi saavutamine. Kui lepingus kokku lepitud eesmärk jääb saavutamata, kuid kohustusi eesmärgi saavutamiseks täideti nõuetekohaselt, ei ole teenuse osutaja oma kohustusi rikkunud.

Käsunduslepinguga kohustub üks isik ehk käsundisaaja lepingu kohaselt teisele isikule ehk käsundiandjale osutama teenust ehk täitma käsundi ja käsundiandja maksma selle eest tasu, kui selles on kokku lepitud. (VÕS § 619)

Käsunduslepingu alusel saab sõlmida nii lühiajalisi kui ka pikaajalisi võlasuhteid. Näiteks võib jurist käsunduslepingu alusel anda nõu kliendile või juhatuse liige tegutseda ettevõtte juhtorgani liikmena.

Käsunduslepingu regulatsioon erineb oluliselt teistest teenuse osutamise lepingute regulatsioonidest, ennekõike eristab nimetatud lepinguid lepingute eesmärk ja tasulisus.

Käsundusleping on olemuselt tasuta leping. See tähendab, et kui kokku pole lepitud teisiti, siis käsundi­andja teenuse osutamise eest tasu maksma ei pea (VÕS § 619).

Võlaõigusseaduse § 619 kohaselt osutab käsundisaaja käsundiandjale tasuta teenust, seega ei saa käsundisaajale panna käsundiandjaga võrreldavaid kohustusi ega vastutust.

Käsunduslepingu alusel tekivad käsundisaajale isiklikku laadi kohustused, mille täitmist oodatakse üksnes käsundisaajalt. Käsundisaajaga sõlmitakse leping tihti­peale viimase erialastest teadmistest ja kogemustest lähtudes, seega tekib käsundiandjal ka põhjendatud õiguslik ootus käsundisaaja kohustuste täitmisele.

Käsunduslepingu alusel tegutsetakse teise isiku huvides ehk teisele isikule teenust osutades. Seetõttu tuleb eraldi tähelepanu pöörata ka esindusõigusele ja selle andmisele.

Käsunduslepingust lähemalt „Juhiabi käsiraamatus“.

Osale arutelus

 • Andres Õige, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg – V Spaa- ja Konverentsihotellis

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara