Inimese uppumine ei paista uppumise moodi välja

Suve ja rannamõnude saabudes tasub teada, et inimese uppumine ei paista eemalt uppumisena, sest appihüüdmine või -lehvitamine ei ole tegevused, mida ta ise valida saab.

Ameerika Rannavalve koostas jahmatava nn juhendi uppumise kohta. Kui eeldatakse, et uppuja hakkab appi karjuma, kätega vehkima ja teeb kõik, et veest pääseda, siis nii lihtne see paraku ei ole. Ehk, kui vees viibivaga tundub kõik korras olevat, sest ta ei vehi ega tee kisa, ei tähenda see, et temaga on kõik korras.

Uppumisel hakkavad tööle instinktid, millede esmane eesmärk on hoida inimese hingamiselundid vee peal ning vältida vee sattumist hingetorru. Uppuv inimene suudab end vee peal hoida kuni minuti.

Tasub teada:

1. Harvade eranditega on uppuval inimesel füsioloogiliselt raske abi järele kutsuda. Hingamiselundite esmane funktsioon on hapniku kehasse vahendamine, kõne on teisejärguline. Ehk, enne tuleb tagada hingamine, siis kõne.

2. Uppuva inimese suu pendeldab veepinna ja -aluse vahel. Kuna suu ei ulatu üle veepinna piisavalt kauaks, ei jõua ta nii sisse kui välja hingata ning appi hüüda. Kui uppuja suu ulatub üle veepinna, hingab ta enne vee alla vajumist kiirelt sisse ja välja.

3. Uppuvad inimesed ei saa abipalveks ja tähelepanu meelitamiseks kätega vehkida. Looduse poolt on paika pandud nii, et instinktiivselt ajab inimene vees pinnal püsimiseks käed laiali, sest nii saab end hindamiseks veepinnale upitada.

4. Uppudes ei kontrolli inimene vabatahtlikult oma käte liigutusi. Füsioloogiliselt ei saa end veepinnal hoidmiseks rabeleja enda uppumist takistada või valida, kas ta lehvitab päästjaile või isegi päästetehnikast haarata.

5. Inimese keha püsib vees püstiselt. Instinktiikvselt uppumisele reageerimisega suudab inimene veepinnal püsida 20-60 sekundit.

Osale arutelus

 • Rivo Sarapik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara