Mida tuleb teada raamatupidamises varudest?

Iga majandusaasta lõpul vaadatakse kriitiliselt üle varude nimekiri, et teha kindlaks, kas varud on riknenud, kauaks lattu seisma jäänud ja turuhind on langenud või ei leita enam mõistliku aja jooksul ostjat.

Raamatupidamise toimkonna juhendi (RTJ) 4 § 6 kohaselt on varud varad:
* mida hoitakse müügiks tavapärase äritegevuse käigus
* mida toodetakse müügiks tavapärase äritegevuse käigus
materjalid või tarvikud, mida tarbitakse tootmisprotsessis või teenuste osutamisel.

Varude arvestus jaguneb suuremateks rühmadeks:
* tooraine ja materjal
* lõpetamata toodang
* valmistoodang
* müügiks ostetud kaubad
* ettemaksed varude eest.

Varusid hoitakse tavaliselt laos. Kasutatakse laoarvestuse tarkvara ja peetakse analüütilist arvestust iga tooraine, materjali, toodangu ja kauba kohta. Materiaalsete varude arvele võtmise ja säilimise eest vastutavad selleks määratud isikud.

Varud võetakse arvele soetusmaksumuses, mis koosneb ostukulutustest, tootmiskulutustest ja muudest kulutustest, mida on vaja varude viimiseks nende olemasolevasse asukohta ja seisundisse.

Soetusmaksumus on vara omandamise või töötlemise ajal vara eest makstud raha või üleantud mitterahalise tasu õiglane väärtus.

Varusid kajastatakse majandusaasta lõpul soetus­maksumuses või neto realiseerimisväärtuses, sõltuvalt sellest, kumb on madalam.

Neto realiseerimisväärtus on toote hinnanguline müügihind tavapärase äritegevuse käigus, millest on maha arvatud hinnangulised kulutused, mida on vaja toote müügivalmidusse viimiseks ja müümiseks.

Iga majandusaasta lõpul vaadatakse kriitiliselt üle varude nimekiri, et teha kindlaks, kas varud on riknenud, kauaks lattu seisma jäänud ja turuhind on langenud või ei leita enam mõistliku aja jooksul ostjat. Varude allahindlus tehakse tavaliselt inventuuri lõpus ja kajastatakse aruandeperioodi kuluna. Kui varem allahinnatud varude neto realiseerimisväärtus hilisematel perioodidel taas tõuseb, tuleb varasem allahindlus tühistada.

Tooraine ja materjal on laovara, mida toodetakse ise või ostetakse sisse ning kasutatakse tootmises.

Lõpetamata toodang on tootmisprotsessi vara, pooleliolev toodang.

Valmistoodang on lõpetatud toodang, mis on laos ja ootab müümist.

Müügiks ostetud kaubad on tavaliselt edasimüügi eesmärgil soetatud kaubad laos.

Ettemaksed varude eest on tarnijatele tehtud ettemaksed kauba, materjali ja tooraine jms eest. Vara, mis pole veel äriühingusse jõudnud.

Varudest loe pikemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatust“.

“.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Evi Kikas

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara