Kuidas suvel loodussäästlikult elada

Keskkonnaportaal ecologismo.com ja bioneer.ee on kirja pannud olulisi nippe, kuidas suvisel ja puhkuste perioodil võimalikult loodus- ja ressursisäästlikult ära elada.

1. Söö puu- ja aedvilju, aga säästa vett!
Suvi kui valmivad kõiksugu isuäratavad puu ja köögiviljad on parim aeg ohtralt värskeid hõrgutisi süüa ning ennast sellega vitamiine täis laadida. Parim variant selleks on loomulikult oma põllulapil või peenramaal kasvatatud viljade igapäevasesse menüüsse kirjutamine. Kodused saadused on maitsvamad ja tervislikumad kui poekaup, aga odavamad kui mahepõllumajanduse pakutav.

Kui sul on oma aed või peenramaa, on soovitatav taimi kasta varahommikul või õhtul, kui temperatuur on langenud. Sel viisil väldid liigset aurustumist. Ideaalne variant oleks ajal taimede kastmiseks vajalik vesi kokku koguda vihmastel päevadel.

Kui puu- või muid vilju pesta, tuleks vältida nende loputamist voolava kraani all – et saadused ilusti puhtaks saada kulub liiga palju vett. Selle asemel võiks kasutada mõnda veega täidetud anumat, kus vilju vajadusel esmalt leotada ning seejärel puhtaks hõõruda ja loputada. Sel viisil võid kokku hoidaisegi  ligi 10 liitrit vett päevas.

2. Jahuta ennast meres, aga mitte vannis!
Kuumad ja lämbed suveilmad on saamas tüüpiliseks ka meil. Kel vähegi võimalik otsib jahutust kõrvetava päikese eest suplusest järves, meres või isegi basseinis. Linna- ja tööinimeste jaoks, kel aega vee äärde sõita ei ole, on parim variant külm dušš, mida tasub kindlasti eelistada jahedale vannile. Duši all käiguga vannis ligunemise asemel võid kokku hoida kuni 60 liitrit vett päevas.

3. Eelista ventilaatorit konditsioneerile!
Tõmba ette aknakatted või rulood, nii väldid märkimisväärsel määral tubade kuumenemist päikeseenergia mõjul ning pead kulutama vähem õhu jahutamiseks konditsioneeri või ventilaatorite abil. Sel viisil hoiad kokku nii energiat kui ka raha.

Kui temperatuur toas tundub siiski liigne olevat, tasub kasutada pigem ventilaatorit kui konditsioneeri. Kui sinu elu- või töökohas on konditsioneer sisse ehitatud, tuleks teha kindlaks, et termostaat on sätitud näiteks 20?C peale ning seda mitte vähendama. Iga kraadiga, mida konditsioneeri abil siseruumi õhutemperatuurist üritad maha võtta, võid tõsta elektrienergia kulu ligi 8%.

4. Matka targalt!
Kui liigud looduskaitsealadel, austa ja järgi alati viitasid ning juhendeid. See on oluline nii sinu enda turvalisuse kui ka ökosüsteemi säilimise huvides.

Kui matkad jalgsi või rattaga, tee seda märgistatud radadel – nii võid kindel olla, et ei kahjusta taimi, ega häiri paiga elustikku.

5. Ära unusta enda järelt koristamast!
Ära jäta mitte kunagi endast jäätmeid maha. Seda eriti juhul kui lähed matkale või ekskusrioonile loodusesse. Kanna endaga sel juhul alati kaasas kilekotti, kuhu tekkinud pürgi sisse panna, ning võta see endaga kaasa ja vii ettenähtud konteinerisse.

6. Keskendu tuleohutusele!
Kui suitsetad või kannad endaga kaasas tikke, ära jäta neid kunagi endast maha ega kustuta või viska hõõguvat koni kuskil looduslikus paigas. Suveperioodil, eriti pikalt kestnud kuumade ilmade foonil on tuleoht kõrgenenud, mistõttu tuleb lla eriti hoolikas.

Sama põhimõte on ka lõkete tegemisel. Lõkkeid võib teha ainult selleks ette nähtud kohtades välja arvatud ajal, mil on välja kuulutatud kõrgenenud tuleoht. Lõke ei tohiks olla lähedal puudele või muule taimestikule, mis võiks süttida. Samuti peab see olema kindlalt piiritltud ja tõkestatud, et tuli ei saaks levida ka näiteks mööd akuiva pinnast.

Lõke tuleks kindlalt kustutada vähemalt tund aega enne platsilt lahkumist ning kindlasti ka siis veenduda, et tuli on täielikult kustunud.

7. Puhkusereisil ostle targalt!
Kui veedad oma suvepuhkuse hoopis välismaal, ehk isegi mõnes eksootilises paigas, pane hoolega tähele, milliseid meeneid endaga sealt kaasa tood. Tuleks vältida troopilistest puitudest, elevandiluust, kilpkonna kilbist, nahkadest ja muudest elusolenditest pärinevatest materjalidest tehtud esemete soetamist. Paljud nendest liikidest, keda turistidele nii meelepäraste suveniiride tooraineks kasutatakse, on väljasuremise äärel, mistõttu ei tohiks nende tapmist teenimise eesmärgil mingil moel soodustada.

Allikas: bioneer.ee ja ecologismo.com

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara