Kuidas võidelda arvutites leiduva andmerämpsu vastu?

Jäätmekäitluses toimivad ideed võiks aidata arvuteid kiiremaks muuta, kirjutab teadusuudise portaal Novaator.

Igaüks, kes on kunagi Windows operatsioonisüsteemiga arvutiga töötanud, teab, et mida kauem on sellist arvutit kasutatud, seda aeglasemaks see muutub. Põhjuseks on mittevajalikku informatsiooni sisaldavate andmefailide ja süsteemi tegevuse logikannete kuhjumine. Arvuti muudab aeglaseks neisse kuhjunud bittidest koosnev praht.

Teadusuudiste portaalis arXiv.org avaldatud uuringus väidavad USA Johns Hopkinsi ülikooli arvutiteadlased Ragib Hasan ja Randal Burns, et mittevajalike andmete käitlust saab arvutisüsteemides korraldada sarnaselt tavalise jäätmekäitlusega.

Uurimistööks said nad inspiratsiooni Cornelli ülikooli teadlaste 1999. aasta uuringust, mis näitas, et kuni 80 protsenti Windows NT operatsioonisüsteemi poolt kõvakettale salvestatud andmetest kustutati järgmise viie sekundi jooksul.

Hasan ja Burns analüüsisid kolme arvutit: sülearvutit MacBook, Linuxi Ubuntut kasutavat lauaarvutit ning oma ülikooli raamatukogu Fedora Linuxit kasutavat failiserverit. Operatsioonisüsteem Linux on tuntuim vabavaralise tarkvara näide.

Teadlaste eesmärgiks oli kõigi kolme arvuti puhul välja selgitada, mitut protsenti failidest ei olnud pärast nende loomist enam kasutatud. Nad leidsid, et Macbooki failide hulgas oli selliseid viiendik, lauaarvutis ligi pool ja serveris peaaegu 60 protsenti ning kettaruumi oli igas arvutis kasutatud vastavalt 98,5, 38,1 ja 99,5 protsenti. Tulemused viitavad selgelt, et suurt hulka palju kettaruumi võtvaid faile polnud pärast nende loomist kunagi kasutatud.

Selline ressursikasutus on ilmselgelt ebaefektiivne, nii soovitavad Hasan ja Burns rämpsandmetest vabanemiseks kasutada uudset lähenemisviisi, mis lähtuks jäätmekäitlusfirmade poolt tavaliste jäätmete käitlemisel kasutatavast püramiidmudelist.

Püramiidi põhjas oleks halvim stsenaarium ja tipus parim stsenaarium. Halvimast parima suunas liikudes nimetasid nad stsenaariume järgmiselt: lahtisaamine, taastamine, taastöötlemine, taaskasutus ja vähendamine.

Antud juhul tähendab lahtisaamine lihtsalt andmete kustutamist, taastamine  kasutatavate komponentide eraldamist, taastöötlemine komponentide taaskasutamiseks värskendamist ning taaskasutamine taastatavate komponentide muul viisil kasutamist. Lõppeesmärgiks on sellise tarkvara loomine, mille puhul kasutuid andmeid ei teki.

Lisaks sellele, et rämpsandmed muudavad arvutid aeglasemaks võivad need lühendada ka välkmälu eluiga, sest selle tehnoloogia puhul on ülesalvestamisel piir ees. Mullu sügisel tuli välja Apple MacBook Air, mille puuduvat kõvaketast asendab välkmälu.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg – V Spaa- ja Konverentsihotellis

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara