Positiivne ellusuhtumine vähendab insuldiriski

Uurimuse kohaselt võib positiivne ellusuhtumine alandada insuldiriski, kirjutavad ERRi teadusuudised.

USAs aastatel 2006–2008 läbi viidud uuringus osales 6044 üle 50-aastast täiskasvanut, kellel paluti hinnata oma optimismi taset 16-palli skaalal. Ükski katsealustest polnud varem insulti põdenud. Analüüsist selgus, et  iga kasvav punkt optimismi skaalal langetas akuutse insuldi tekke riski kaheaastase jälgimisperioodi jooksul 9%.

Insuldi põhjuseks on äkki tekkiv peaaju verevarustuse häire, mistõttu aju ei saa piisavalt hapnikku ja toitaineid. Ilma nendeta surevad närvirakud kiiresti ja kujuneb vastava ajuosa kahjustus. Verevarustuse häire võib olla tingitud ajuveresoone sulgumisest või lõhkemisest.

Kuigi katse kestis vaid kaks aastat, oli positiivse ellusuhtumise mõju insuldiriski vähendajana näha isegi nii lühikese aja jooksul. Varasemad uuringud on näidanud, et optimistlik suhtumine tõhustab immuunsüsteemi toimimist ja on seotud parema südametervisega.

Optimismi ja insuldi vahelise seose analüüsimises võeti arvesse tegureid, mis võivad mõjutada insuldiriski, nagu kroonilised haigused, hinnang tervisele ning sotsiaaldemograafiline, käitumuslik, bioloogiline ja psühholoogiline olukord.

Eric Kimi, uuringu juhtiva autori ja Michigani ülikooli kliinilise psühholoogia doktorandi arvates hoolitsevad positiivse ellusuhtumisega inimesed aktiivsemalt oma tervise edendamise ja säilitamise eest. Optimismi kaitsev toime võib eelkõige olla tingitud käitumuslikest valikutest, näiteks inimene võtab vitamiine, toitub tervislikult ning on füüsiliselt aktiivne. Siiski ei välista teadlased, et positiivsel mõtlemisel võib olla ka puhtalt bioloogiline mõju.

Eestis haigestub insulti igal aastal üle 6000 inimese. See on peamine rasket invaliidsust põhjustav haigus, mis halvemal juhul võib lõppeda surmaga. Insult tekib sagedamini eakatel, kuid võib esineda ka noortel, isegi lastel ja imikutel.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara