Pimedad talved tingivad suurema aju ja silmad

Suurbritannia Oxfordi ülikooli teadlased on avastanud, et kõrgematel laiuskraadidel elavatel inimestel on suuremad silmamunad ja aju, et tulla toime vähese päikesevalgusega pikkade talvede ja pilviste päevade jooksul, kirjutavad ERRi teadusuudised.

Siiski rõhutavad uurijad, et suurem aju ei tee iseenesest veel kedagi targemaks,lisamaht tuleneb keskmisest suuremast nägemispiirkonnast ajus, et korvata valguse puudust.

Järelduste tegemiseks kasutati 1800. aastatest pärit koljusid, mida hoitakse Oxfordi ja Cambridge’i muuseumides, vaatluses kasutati põlisrahvaste koljusid Skandinaaviast Austraalia, Mikroneesia ja Põhja-Ameerikani. Mõõtmiste analüüsil ilmnes, et kõige suurema ajuga inimesed olid pärit Skandinaaviast, kõige väiksemaga aga Mikroneesiast.

Eiluned Pearce’i sõnul on kohastumuse põhjuseks Maale langeva valguse vähenemine ja talvepäevade lühenemine ekvaatorilt põhja ja lõuna suunas. Mida väiksemaks valguse tase langeb, seda suuremaks lähevad silmakoopad ja seega ka silmad. Samuti suureneb järjest kolju mahutavus, millest võib järeldada aju suuruse kasvu.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara