Viis põhjust, miks töötajad oma suu kinni hoiavad

Töötajad kontrollivad oma arvamuste avaldamist, et oma töökohta mitte ohtu seada.

Suur vahe on, kas töötajad on töökohal vait sellepärast, et neil pole midagi öelda või sellepärast, et pelgavad sõnavõtmise tagajärgi, kirjutab ajakiri Personali Praktik.

Juhtide käitumine võib anda alluvatele signaali, et targem on vaikida. Isegi kui juhid on eeskujulikud, on mõned töötajad ikka väga napisõnalised jagama infot, mida nad peavad riskantseks.
Uuring töötajate veendumuste kohta, millal ja miks on sõnavõtmine tööl liiga julge või kohatu, näitas, et mõnikord kogetakse soovimatust mõtteid avaldada mitte tugeva hirmuna, vaid pigem tuntakse, et see on sobimatu; arvamus tundub
riskantne, sest see näib olevat vale või kohatu.

Miks töötajad vaikivad?
Kokkuvõtvalt võib nimetada viis veendumust autoriteetsete isikute suhtes, mis võivad sundida töötajaid ilmutama enesekaitseks vaikimist.

1. Arvamusel on negatiivsed tagajärjed karjäärile. Kui töötaja soovib võimalust karjääriredelil edasi liikuda, peab olema ettevaatlik osutamisega valdkondadele, kus ülemusel on arenguruumi.

2. Ülemusele ei tohi avalikkuse ees piinlikkust valmistada. Ettepanekud arenemise osas tuleks alati ülemusega eraviisiliselt läbi arutada, enne kui need tööl avalikult jutuks võtta.

3. Ülemusest ei tohi mööda minna. Lojaalsus ülemusele tähendab seda,
et probleemidest ei räägita ülemuse ees.

4. Sõna võtmiseks on vaja vettpidavaid andmeid või lahendusi. Kui ei ole selgeid lahendusi, ei peaks probleemide kohta sõna võtma.

5. Oletatava sihtmärgi tuvastamine. Ei ole hea mõte seada kahtluse alla viise, kuidas asju tehakse. Nende protseduuride loojad võtavad seda suure tõenäosusega isiklikult.

Kui soovite, et töötajad avaldaksid meeleldi oma arvamust, tuleks muuta valiku-, koolitus-, hindamis-, boonus- ja edutamissüsteeme. Soovitav on teha töötajate arvamuste avaldamine oodatud, mõõdetavaks ja premeeritavaks käitumiseks.
Palgake selliseid töötajaid, kes on eelmistel töökohtadel tulnud välja ettepanekute ja lahendustega. Ärge kunagi edutage juhtivale kohale töötajat, kes ei proovinud teha juhtidega koostööd, et oma tööd paremini teha.

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

Osale arutelus

 • Kaisa-Kitri Niit, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg – V Spaa- ja Konverentsihotellis

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara